Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Festival vědy do Brna se slétnou středoevropští kosmonauti

Věda

  10:49
BRNO - Propagace přírodovědného bádání zábavnou a hravou formou je hlavním cílem Festivalu vědy, který letos znovu uspořádá Brněnské kulturní centrum spolu s akademickými pracovišti. Součástí akce je Slet středoevropských kosmonautů, při kterém na jih Moravy zavítají astronauti sedmi zemí.

Snímek galaxie z Hubbleova teleskopu foto: ČTK

Festival vyvrcholí Nocí vědců, kdy se zájemcům otevřou brněnské laboratoře a výzkumná pracoviště. Kosmonauti budou v Brně od 14. do 16. září. Pořadatelé připravují setkání s veřejností, autogramiádu a prohlídku hvězdárny na Kraví hoře, která se nyní díky rekonstrukci mění v Přírodovědné exploratorium se širším odborným záběrem.

"Akci vnímáme jako propagaci města Brna na straně jedné a důležitosti i potřebnosti kosmonautiky na straně druhé. Současně se jedná o symbolickou kontrolu rekonstrukce a dostavby brněnské hvězdárny a planetária," uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Byli to právě kosmonauti, kdo před časem pokládal základní kámen Přírodovědného exploratoria.

Zajděte za vědci do laboratoří
Další významnou součástí festivalu je Den vědců, který se koná 18. září na Zelném trhu. Vědci z univerzit a dalších pracovišť připravují pro veřejnost zábavné ukázky různých experimentů z oblasti chemie, fyziky a dalších přírodních věd. Zatímco na Den vědců vyjdou odborníci za laiky do ulic, Noc vědců má opačný scénář. Zájemci dostanou 24. září možnost navštívit vědce v jejich laboratořích. Opět se mohou těšit na připravený zábavný i poučný program.

Součástí festivalu je také vědomostní soutěž Žirafa. Je určena druhým stupňům základních škol a prvním stupňům víceletých gymnázií. Soutěží pětičlenná družstva v oborech fyzika, chemie a biologie. Přesné a podrobné informace o celém Festivalu vědy najdou zájemci na webových stránkách www.festivalvedy.cz.

Autor:

Mohlo by vás zajímat