Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mars táhne. Na cestu bez možnosti návratu se přihlásilo 100 tisíc lidí

USA

  7:00
WASHINGTON - Již více než 100 tisíc lidí z celého světa se přihlásilo na možnou budoucí cestu na Mars. Uvedli to podle zprávy deníku The Daily Telegraph organizátoři projektu, kteří chtějí v roce 2022 vyslat čtyři dobrovolníky na rudou planetu bez šance na návrat.
Mars (ilustrační foto).

Mars (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Soukromá nizozemská společnost Mars One oznámila, že letos vybere skupinu 40 budoucích astronautů, z nichž čtyři se nakonec historicky první expedice zúčastní. Na Marsu by měli zůstat bydlet. Odborníci zpochybňují uskutečnitelnost mise po finanční i praktické stránce, tím však neodradili tisíce nadšenců, aby se na misi přihlásili.

Mezi zájemci je 30 tisíc Američanů, napsal zpravodajský server CNN. Náklady na průkopnickou výpravu se odhadují na šest miliard dolarů (116 miliard korun). Firma Mars One doufá, že je získá od sponzorů a z prodeje vysílacích práv mediálním společnostem. Přistání na Marsu a kolonizaci planety mají totiž sledovat televizní kamery.

Domů už se nikdo nevrátí

  • Myšlenka projektu byla poprvé představena v květnu 2012. Přihlásit se může kdokoli starší 18 let, přičemž konečný termín je 31. srpen letošního roku.
  • Poplatek za registraci uchazečů se v jednotlivých zemích liší podle HDP dané země, ve Spojených státech je to 38 dolarů (735 korun), píše The Daily Telegraph.

Pár let po první expedici by firma ráda vyslala na Mars druhou skupinu. Nikdo z kosmonautů se na Zemi nevrátí. Před startem by měli astronauti podstoupit osmiletý výcvik, při němž by si mimo jiné osvojili zdravotnické dovednosti a schopnosti nutné pro přežití.

Během chystaných osmi misí by mělo být na Mars přepraveno 22 tun zásob, mezi nimiž budou třeba solární panely či jídlo. Přistávací moduly by měly posloužit k ubytování osadníků. Ti si naopak s sebou nepovezou příliš mnoho vody či kyslíku, protože ty by si měli na Marsu vyrábět.

Největší riziko představuje pro dobrodruhy podle expertů vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla kosmonautům zničit imunitní systém a vyvolat rakovinu.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!