Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Mars táhne. Na cestu bez možnosti návratu se přihlásilo 100 tisíc lidí

Mars (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mars (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

WASHINGTON Již více než 100 tisíc lidí z celého světa se přihlásilo na možnou budoucí cestu na Mars. Uvedli to podle zprávy deníku The Daily Telegraph organizátoři projektu, kteří chtějí v roce 2022 vyslat čtyři dobrovolníky na rudou planetu bez šance na návrat.

Soukromá nizozemská společnost Mars One oznámila, že letos vybere skupinu 40 budoucích astronautů, z nichž čtyři se nakonec historicky první expedice zúčastní. Na Marsu by měli zůstat bydlet. Odborníci zpochybňují uskutečnitelnost mise po finanční i praktické stránce, tím však neodradili tisíce nadšenců, aby se na misi přihlásili.

Mezi zájemci je 30 tisíc Američanů, napsal zpravodajský server CNN. Náklady na průkopnickou výpravu se odhadují na šest miliard dolarů (116 miliard korun). Firma Mars One doufá, že je získá od sponzorů a z prodeje vysílacích práv mediálním společnostem. Přistání na Marsu a kolonizaci planety mají totiž sledovat televizní kamery.

Domů už se nikdo nevrátí

  • Myšlenka projektu byla poprvé představena v květnu 2012. Přihlásit se může kdokoli starší 18 let, přičemž konečný termín je 31. srpen letošního roku.
  • Poplatek za registraci uchazečů se v jednotlivých zemích liší podle HDP dané země, ve Spojených státech je to 38 dolarů (735 korun), píše The Daily Telegraph.

Pár let po první expedici by firma ráda vyslala na Mars druhou skupinu. Nikdo z kosmonautů se na Zemi nevrátí. Před startem by měli astronauti podstoupit osmiletý výcvik, při němž by si mimo jiné osvojili zdravotnické dovednosti a schopnosti nutné pro přežití.

Během chystaných osmi misí by mělo být na Mars přepraveno 22 tun zásob, mezi nimiž budou třeba solární panely či jídlo. Přistávací moduly by měly posloužit k ubytování osadníků. Ti si naopak s sebou nepovezou příliš mnoho vody či kyslíku, protože ty by si měli na Marsu vyrábět.

Největší riziko představuje pro dobrodruhy podle expertů vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla kosmonautům zničit imunitní systém a vyvolat rakovinu.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...