Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Na Mars za 39 dní? S plazmovým motorem to bude možné

Mars (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mars (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

WASHINGTON Při použití speciálního plazmového motoru VASIMR může raketa ze Země na Mars doletět za 39 dní, zatímco při využití současných technických prostředků by jí to trvalo nejméně šest měsíců.

Tvrdí to vynálezce motoru Franklin Chang-Diaz z Massachusettského technického institutu (MIT). Po původním odmítání nyní jeho názor sdílí i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Když americký prezident Barack Obama loni v lednu oznámil zrušení programu Constellation, který počítal s tím, že američtí astronauti se do roku 2020 vrátí na Měsíc, zdůraznil, že v předehře budoucího dobytí Marsu bude NASA od nynějška ve spolupráci se soukromým sektorem věnovat mnohem více prostředků na vývoj nových technologií, jako je motor VASIMR, pro budoucí cesty pilotovaných posádek do vesmíru.

"To je zajímavá změna pro NASA, ale měla k ní sáhnout už před 10 nebo 20 lety," říká v rozhovoru pro agenturu AFP Chang-Diaz s tím, že v počátcích projektu VASIMR (Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket) na konci 20. století mu NASA poskytovala jen minimální podporu. Šedesátiletý Chang-Diaz je bývalý astronaut, který sedmkrát letěl do kosmu. Dnes pracuje jako fyzik v MIT.

"NASA nikdy ve skutečnosti reálně nemyslela na nechemický pohon rakety a chtěla vyslat astronauty na Mars s raketou na chemický pohon, což podle mě není možné," tvrdí Chang-Diaz. Podle něj by cesta na Mars s takovým raketovým pohonem trvala celkem skoro tři roky, z nichž 18 měsíců by astronauti museli strávit na Marsu při čekání, než se otevře okno k návratu na Zemi.

Na Mars a zpět za pět měsíců

Vzdálenost mezi Zemí a Marsem dosahuje od 55 do 400 milionů kilometrů v závislosti na cyklu rotace, který trvá rok a půl.

Při použití VASIMR by se cesta na Mars a zpět mohla uskutečnit v jednom cyklu za celkovou dobu pěti až šesti měsíců. Tím by se podle Changa-Diaze bylo možné vyhnout tomu, že by astronauti byli příliš dlouhou dobu vystaveni nebezpečným účinkům kosmického záření.

Milion stupňů Celsia

Na rozdíl od raketových motorů, které spalují buď pevná nebo kapalná paliva, aby dosáhly vysoké rychlosti, VASIMR využívá elektřinu k ionizaci vodíku, helia nebo deuteria k vytvoření plazmy o teplotě až milion stupňů Celsia.

Než se pro cesty na Mars s lidskou posádkou podaří vyvinout takový motor, který vyžaduje výkon 200 megawattů, je nejdříve třeba zkonstruovat VASIMR mnohem menší. NASA kvůli tomu už podepsala dohodu s firmou Ad Astra Rocket, kterou v roce 2005 založil Chang-Diaz, aby vyzkoušel plazmový motor na zemi ve vakuové komoře. To se mu v roce 2009 podařilo.

Aktuálním cílem výzkumu je rozmístit první prototyp motoru VASIMR o výkonu 200 kilowatů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). To se má uskutečnit koncem roku 2013.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...