Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Náchodsku archeologové vykopali 3000 let starý poklad

Věda

  10:29
NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ - Archeologové našli při průzkumu před opravou náměstí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku 3000 let starý bronzový poklad. Pod zemí leželo 40 bronzových předmětů a nástrojů z doby, kdy na místě nálezu stávalo významné hradiště mladší doby bronzové.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Obsah hromadného nálezu, o kterém jako první informovala Mladá fronta Dnes, byl zřejmě kdysi uzavřen v nějakém tkaném obalu, který se časem rozpadl. "Předpokládáme, že bronzové nástroje a kousky rudy byly majetkem nějakého řemeslníka, který tyto nástroje vyráběl," řekla archeoložka Martina Beková. Našly se například srpy, náramky, ozdobné pásky, sekerky, zlomky bronzových nádob.

V regionu se podobný hromadný nález našel jen jednou, a to za první republiky u Častolovic, uvedla Beková. Archeologové nález několik týdnů tajili a střežili před amatérskými hledači. Novoměstská radnice chce, aby poklad po očištění skončil v novoměstském muzeu.

Při opravě náměstí také dělníci narazili na středověkou studnu. Město kvůli ní předělalo projekt opravy náměstí. Studna bude překryta silným sklem a stane se novou historickou atrakcí města. Archeologové také objevili dva urnové hroby z doby takzvané lužické kultury. Jeden hrob by údajně mohl patřit tehdejšímu válečníkovi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat