Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Na obranu Země chybí peníze

Asteroid - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asteroid - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Ve výčtu rizik, která mohou způsobit zánik vyspělé technické civilizace, je kolize s velkým vesmírným objektem na jednom z nejvyšších míst.

Pravděpodobnost, že se v průběhu dalších desetiletí Země srazí s tak masivním asteroidem, jako byl ten, který ukončil éru dinosaurů, není velká. Pokud ale vezmeme v úvahu i menší objekty, dostaneme varující statistiku: katastrofa podobného rozsahu, jakou způsobil tunguzský meteorit, se opakuje v průměru každých sto až dvě stě padesát let.

Astronomové se proto snaží vybudovat systém, který poskytne včasné varování před „vesmírným zabijákem“ a dá lidstvu čas na zorganizování záchranné mise. Od roku 2005 dokonce zákon nařizuje americké NASA hledání asteroidů s dráhou blízkou Zemi.

Poslanci, kteří usnesení přijali, však na tento úkol nevyčlenili ani dolar. Na nemožnost splnit zadaný úkol upozornili účastníci Konference o obraně planety, která se ve Washingtonu konala minulý týden.

Katastrofa může přijít bez varování

Před 99 lety se nad sibiřskými pláněmi prohnala velmi jasná žlutá koule a poté se ozval ohlušující výbuch. Následná tlaková vlna lámala stromy jako sirky.

Exploze zničila lesy na ploše přibližně 2000 čtverečních kilometrů, což je plocha tří průměrně velikých okresů v Česku.

Jedna miliarda, pro začátek 
„Víme, co je potřeba udělat, jen na to prostě nemáme peníze,“ řekl na konferenci Simon Worden, ředitel Amesova výzkumného střediska, jednoho z nejstarších pracovišť NASA. Worden odhaduje, že pokud se má do roku 2020 odhalit 90 procent z celkem dvaceti tisíc potenciálně zničujících asteroidů, bude to stát asi jednu miliardu dolarů.

Ke zjištění dráhy všech objektů s průměrem nad 140 metrů by byl potřeba vesmírný teleskop, který by na tomto úkolu pracoval nepřetržitě. Vědci by také měli mít častěji k dispozici výkonné radary. Ty se nyní k mapování drah nebeských těles používají jen občas.

Na konferenci experti také prodiskutovali možnosti, jak změnit dráhu asteroidu mířícího k Zemi. Záchranná mise by zřejmě vypadala jinak než ve filmu Armageddon, ovšem ani využití energie jaderného výbuchu vědci nevylučují. Problém je, že asteroid často tvoří shluky hmoty připomínající konzistencí spíš upražený popcorn než jednolitou skálu. Výbuch by tak mohl způsobit víc škody než užitku.

Pravděpodobnější je proto spíš jemná změna dráhy komety či asteroidu. Tu by měl zařídit vesmírný „tahač“, ať už fyzicky spojený s asteroidem či využívající jen vlastní gravitaci. Ve hře je i využití sluneční plachty.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...