Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Přerově se bude stavět, archeologové mají pět týdnů

Věda

  6:10
PŘEROV - Přerovští archeologové se pustili do výzkumu na místě stávajícího parkoviště u obchodního centra Prior, které se rekonstruuje. Podle nich jde o významnou archeologickou lokalitu. Během průzkumu se jim už podařilo odkrýt například stopy středověkého osídlení, ale i z mladší doby bronzové.

Archeologové při práci. foto: Shutterstock

„Jde o archeologický výzkum předcházející investici obchodní galerie Prior, jde o ohromnou přestavbu celého prostoru. Náš prostor je vymezen v místě, kde budou větší zemní zásahy například pro založení výtahových šachet. Výzkum vedeme po obvodu stávajícího parkoviště,“ uvedl archeolog z Muzea Komenského v Přerově Jan Mikulík. Na místě začali odborníci pracovat v polovině března a na výzkum mají vymezeno jen pět týdnů, kvůli časové tísni pracují i o víkendech.

Už první výsledky jejich výzkumu na místě svědčí podle nich o tom, že jde o významnou archeologickou lokalitu, která byla poměrně hustě osídlena. Předpokládali to už z dřívějších archeologických průzkumů. Podařilo se jim zachytit doklady o hospodářské zástavbě, ale odkryli i osídlení z podstatně hlubší části historie. 

„Zachytili jsme starší osídlení, ať už jde o destrukci dvou pozdně středověkých domů z druhé poloviny 15. století či sídlištní aktivity z období vrcholného středověku 12. a 13. století, ale dostáváme se v čase i do období mladohradištního od 11. do 10. století. Objevili jsme také stopy sídlištních aktivit z mladší doby bronzové před zhruba 3200 lety,“ doplnil Mikulík.

Mince, bronzová šipka či zdobená jehlice

Odborníci při odkryvu zeminy našli například řadu keramik či stříbrnou minci z poloviny 16. století. Mezi nejzajímavější nálezy však podle nich patří bronzová šipka a zdobená jehlice sloužící ke spínání oděvů z mladší doby bronzové. „Zajímavostí jsou také nalezené a zdokumentované hroby hříběte, koně či většího, zřejmě hlídacího psa. Hroby jsou staré minimálně 200 let,“ dodal Mikulík.

Rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Prior v Přerově bude stát zhruba 400 milionů korun. Dokončena má být v polovině příštího roku. Čtyřpodlažní budova přerovského Prioru bude snížena a přístavbou rozšířena na přilehlé parkoviště, kde je plánována stavba obchodní pasáže.

Přerov je pro archeologické nálezy poměrně bohatou lokalitou. Úspěch měli oborníci s nedávnými nálezy spjatými s osobností Jana Amose Komenského v lokalitě zvané Na Marku. Ministerstvo kultury ji nyní zapsalo na seznam kulturních památek.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!