Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Přerově se bude stavět, archeologové mají pět týdnů

Věda

  6:10
PŘEROV - Přerovští archeologové se pustili do výzkumu na místě stávajícího parkoviště u obchodního centra Prior, které se rekonstruuje. Podle nich jde o významnou archeologickou lokalitu. Během průzkumu se jim už podařilo odkrýt například stopy středověkého osídlení, ale i z mladší doby bronzové.

Archeologové při práci. foto: Shutterstock

„Jde o archeologický výzkum předcházející investici obchodní galerie Prior, jde o ohromnou přestavbu celého prostoru. Náš prostor je vymezen v místě, kde budou větší zemní zásahy například pro založení výtahových šachet. Výzkum vedeme po obvodu stávajícího parkoviště,“ uvedl archeolog z Muzea Komenského v Přerově Jan Mikulík. Na místě začali odborníci pracovat v polovině března a na výzkum mají vymezeno jen pět týdnů, kvůli časové tísni pracují i o víkendech.

Čeští archeologové objevili v Egyptě hrobku dosud neznámé královny

Už první výsledky jejich výzkumu na místě svědčí podle nich o tom, že jde o významnou archeologickou lokalitu, která byla poměrně hustě osídlena. Předpokládali to už z dřívějších archeologických průzkumů. Podařilo se jim zachytit doklady o hospodářské zástavbě, ale odkryli i osídlení z podstatně hlubší části historie. 

„Zachytili jsme starší osídlení, ať už jde o destrukci dvou pozdně středověkých domů z druhé poloviny 15. století či sídlištní aktivity z období vrcholného středověku 12. a 13. století, ale dostáváme se v čase i do období mladohradištního od 11. do 10. století. Objevili jsme také stopy sídlištních aktivit z mladší doby bronzové před zhruba 3200 lety,“ doplnil Mikulík.

Mince, bronzová šipka či zdobená jehlice

Odborníci při odkryvu zeminy našli například řadu keramik či stříbrnou minci z poloviny 16. století. Mezi nejzajímavější nálezy však podle nich patří bronzová šipka a zdobená jehlice sloužící ke spínání oděvů z mladší doby bronzové. „Zajímavostí jsou také nalezené a zdokumentované hroby hříběte, koně či většího, zřejmě hlídacího psa. Hroby jsou staré minimálně 200 let,“ dodal Mikulík.

Rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Prior v Přerově bude stát zhruba 400 milionů korun. Dokončena má být v polovině příštího roku. Čtyřpodlažní budova přerovského Prioru bude snížena a přístavbou rozšířena na přilehlé parkoviště, kde je plánována stavba obchodní pasáže.

Přerov je pro archeologické nálezy poměrně bohatou lokalitou. Úspěch měli oborníci s nedávnými nálezy spjatými s osobností Jana Amose Komenského v lokalitě zvané Na Marku. Ministerstvo kultury ji nyní zapsalo na seznam kulturních památek.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!