„Jde o archeologický výzkum předcházející investici obchodní galerie Prior, jde o ohromnou přestavbu celého prostoru. Náš prostor je vymezen v místě, kde budou větší zemní zásahy například pro založení výtahových šachet. Výzkum vedeme po obvodu stávajícího parkoviště,“ uvedl archeolog z Muzea Komenského v Přerově Jan Mikulík. Na místě začali odborníci pracovat v polovině března a na výzkum mají vymezeno jen pět týdnů, kvůli časové tísni pracují i o víkendech.
Čeští archeologové objevili v Egyptě hrobku dosud neznámé královny |
Už první výsledky jejich výzkumu na místě svědčí podle nich o tom, že jde o významnou archeologickou lokalitu, která byla poměrně hustě osídlena. Předpokládali to už z dřívějších archeologických průzkumů. Podařilo se jim zachytit doklady o hospodářské zástavbě, ale odkryli i osídlení z podstatně hlubší části historie.
„Zachytili jsme starší osídlení, ať už jde o destrukci dvou pozdně středověkých domů z druhé poloviny 15. století či sídlištní aktivity z období vrcholného středověku 12. a 13. století, ale dostáváme se v čase i do období mladohradištního od 11. do 10. století. Objevili jsme také stopy sídlištních aktivit z mladší doby bronzové před zhruba 3200 lety,“ doplnil Mikulík.
Mince, bronzová šipka či zdobená jehlice
Odborníci při odkryvu zeminy našli například řadu keramik či stříbrnou minci z poloviny 16. století. Mezi nejzajímavější nálezy však podle nich patří bronzová šipka a zdobená jehlice sloužící ke spínání oděvů z mladší doby bronzové. „Zajímavostí jsou také nalezené a zdokumentované hroby hříběte, koně či většího, zřejmě hlídacího psa. Hroby jsou staré minimálně 200 let,“ dodal Mikulík.
Rozsáhlá rekonstrukce obchodního domu Prior v Přerově bude stát zhruba 400 milionů korun. Dokončena má být v polovině příštího roku. Čtyřpodlažní budova přerovského Prioru bude snížena a přístavbou rozšířena na přilehlé parkoviště, kde je plánována stavba obchodní pasáže.
Přerov je pro archeologické nálezy poměrně bohatou lokalitou. Úspěch měli oborníci s nedávnými nálezy spjatými s osobností Jana Amose Komenského v lokalitě zvané Na Marku. Ministerstvo kultury ji nyní zapsalo na seznam kulturních památek.