Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na umělý život si ještě počkáme hodně dlouho, mírní nadšení vědec

Věda

  13:58
PRAHA - V žádném případě nejde o umělý život, říká Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR k nejnovější zprávě v mediích, které oznamují málem konec světa, protože americký genetik Craig Venter vytvořil nový syntetický druh bakterie.

Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Zprávu o úspěchu amerických vědců čtěte zde:


LN Proč média reagují tak bouřlivě?

Craig Venter zvládá vlastní propagaci a dokáže zaujmout. Skoro by se dalo říct, že mu na to novináři skočili, protože již loni v září publikoval informaci o podobném umělém bakteriálním kmenu.

LN Syntetickou bakterii nelze považovat za umělý život?
V žádném případě, protože Ventrovy bakterie mají uměle vyrobenou DNA s genetickou informací. Většina té informace je dokonce převzata z již existujících bakterií. K tomu si vypůjčil části přírodní bakterie, aby tuhle DNA mohl vůbec "zprovoznit".

LN Například?
Buněčnou stěnu, což je pevná struktura, která má ochrannou funkci a zároveň tvoří vnější kostru buňky. Dále membránu, která zajišťuje přesun látek, kontakt a výměnu informací mezi buňkou a jejím okolím. Vypůjčil si rovněž buněčnou plazmu, to je tekuté prostředí, ve kterém jsou uloženy další buněčné struktury se specifickou funkcí.

LN V čem je tedy přínos Ventrovy práce?
Dokázal udělat tři kroky, které se doposud nikomu nepovedly. Vytvořil DNA molekulu sestavenou z jednoho milionu písmen ve kterých je uložena dědičná informace. To je úspěch, protože doposud se daří vyrábět dvojitou šroubovici maximálně s několika tisíci písmeny. Dále dokázal tuto umělou DNA izolovat a nepoškodit a v neposlední řadě ji vyměnit za původní DNA v bakterii.

LN Zprávy v médiích mluví o možných rizicích ze zneužití syntetické bakterie například k teroristickému útoku. Je to možné?
To je úplný nesmysl. Pokud by chtěli teroristé využít nějakou bakterii, pak by bylo mnohem jednodušší namnožit si třeba antrax, nebo nějak nebezpečný virus. Jejich výroba je daleko levnější, než vytváření umělé bakterie.

LN Vážné obavy ale vyvolává také představa, že nová bakterie se nějakým lidským selháním dostane z laboratoře a pak nebude existovat žádná obrana proti jejímu rozšíření po světě. Co tomu říkáte?
Nová bakterie potřebuje speciální podmínky, aby byla schopná přežít a dá se zajistit, aby se nedokázala nekontrolovaně množit. Předpokládám, že dalším krokem bude pozměnění genetického kódu těchto umělých bakterií. Genetický kód je jakási šifra, která umí interpretovat informaci uloženou v DNA. Když nebude genetický kód umělých organismů kompatibilní s jinými organismy, tak se minimalizuje riziko, že dojde k nějaké nežádoucí výměně genetické informace mezi umělými organismy a prostředím.

LN Jak může být nový druh syntetické bakterie prospěšný?
Budou fungovat jako minitovárny. Určitě lze očekávat vývoj bakterií schopných požírat naftu, odstraňovat jedovaté látky, rozkládat tuky, svítit, produkovat vodík, metan a jiné organické látky atd.

Podrobnosti o umělé bakterii si přečtěte v sobotní příloze Orientace deníku 

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat