Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na vesmírné stanici ISS se rozezněl alarm. Selhal chladící systém

Věda

  20:52
USA - Porucha chladícího systému, který chrání vnitřní elektronické okruhy před přehřátím, v noci způsobila poplach na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Podle informace amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) není posádka ohrožena, ale pokud se nepodaří poruchu opravit, může se změnit program plánovaných výstupů do otevřeného vesmíru.

Pohled na ISS foto: NASAReprofoto

ISS má sice dva chladící systémy, které pracují nezávisle na sobě, ale pokud jeden z nich stihne výpadek, systémy nepracují na plný výkon, aby nevyvíjely přílišné teplo. NASA se z těchto důvodů rozhodla dočasně vypnout dva ze čtyř gyroskopů, tedy přístrojů k navigaci a určování směru, a několik počítačů komunikačního systému. Třetí z gyroskopů se středisko pro řízení letu později rozhodlo zapnout, aby posílilo stabilitu stanice.

Astronautka Tracy Caldwellová-Dysonová se už během noci pustila do opravy. Stávkující chladící systém se sice podařilo opravit, ale po chvíli se porucha objevila znovu. Do dalších pokusů o opravu se už posádka na radu ze Země nepustila. NASA uvedla, že všechny potřebné náhradní díly má posádka ISS k dispozici.

Pro případ, že se poruchu opravit nepodaří, má ISS dva náhradní chladící systémy, které jsou ale upevněny zvenčí na stanici. Pro jejich využití bude zapotřebí dvou výstupů do kosmu. První z nich by se uskutečnil nejdřív ve čtvrtek, druhý dva až tři dny po něm. Dosavadní program výstupů do otevřeného vesmíru by byl odvolán.

NASA přesto dnes po intenzivních poradách vydala předběžný souhlas s původním plánem výstupů do kosmu. Dva američtí astronauti mají vystoupit do vesmíru během příštího týdne, aby provedli průběžné kontroly stanice. Pokud se ale problém s chlazením nevyřeší, musí se kontrola odložit.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat