Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Zem se řítí obří asteroid

Věda

  10:04
Washington - Vědci objevili nový asteroid, který by se mohl střetnout se Zemí. Jde podle nich o největší v současnosti známý kosmický objekt, jenž by se s naší planetou teoreticky mohl v tomto století srazit, a to již za za dva roky.
Obří asteroid se může srazit se Zemí už za dva roky.

Obří asteroid se může srazit se Zemí už za dva roky. foto: Reprofoto

Na svých webových stránkách to píše časopis New Scientist. Pravděpodobnost, že se tak stane, je však jen velmi malá -zhruba jednu ku šesti milionům. Experti navíc dodávají, že obavy se asi ještě sníží po dalších pozorováních, které zřejmě zjistí, že možnost střetu Země s planetkou je ještě menší, než činí první odhad.

Asteroid označovaný 2006 HZ51, který je zařazen do seznamu potenciálně nebezpečných těles, průběžně doplňovaného americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), byl objeven 27. dubna. V průměru má asi 800 metrů a je jedním z největších, které se kdy do seznamu dostaly.

Objekt o této velikosti by při srážce na Zemi způsobil rozsáhlou katastrofu. První z možný dat, kdy by se případně planetoid mohl se Zemí srazit, připadá na 21. června 2008.

Další z vesmírných těles potenciálně nebezpečných pro Zemi, asteroid Apophis, má pravděpodnost srážky se Zemí přibližně jedna ku 6000, a to někdy v roce 2036. Bylo by tak asi dost času na přípravu, pokud další měření možnost střetu úplně nevyloučí.
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat