Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Zem se řítí obří asteroid

Věda

  10:04
Washington - Vědci objevili nový asteroid, který by se mohl střetnout se Zemí. Jde podle nich o největší v současnosti známý kosmický objekt, jenž by se s naší planetou teoreticky mohl v tomto století srazit, a to již za za dva roky.
Obří asteroid se může srazit se Zemí už za dva roky.

Obří asteroid se může srazit se Zemí už za dva roky. foto: Reprofoto

Na svých webových stránkách to píše časopis New Scientist. Pravděpodobnost, že se tak stane, je však jen velmi malá -zhruba jednu ku šesti milionům. Experti navíc dodávají, že obavy se asi ještě sníží po dalších pozorováních, které zřejmě zjistí, že možnost střetu Země s planetkou je ještě menší, než činí první odhad.

Asteroid označovaný 2006 HZ51, který je zařazen do seznamu potenciálně nebezpečných těles, průběžně doplňovaného americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), byl objeven 27. dubna. V průměru má asi 800 metrů a je jedním z největších, které se kdy do seznamu dostaly.

Objekt o této velikosti by při srážce na Zemi způsobil rozsáhlou katastrofu. První z možný dat, kdy by se případně planetoid mohl se Zemí srazit, připadá na 21. června 2008.

Další z vesmírných těles potenciálně nebezpečných pro Zemi, asteroid Apophis, má pravděpodnost srážky se Zemí přibližně jedna ku 6000, a to někdy v roce 2036. Bylo by tak asi dost času na přípravu, pokud další měření možnost střetu úplně nevyloučí.
Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat