Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nahradí notebook stolní PC?

Věda

  8:00
Zatímco prodeje stolních počítačů stagnují, zájem o notebooky v poslední době nebývale roste a za loňský rok se jich dokonce poprvé v historii prodalo více než desktopů. Pokud řešíte dilema, jaký typ nového počítače zvolit, možná vám při rozhodování pomůže tento článek.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Asi nikoho nepřekvapí, že za výrazným vzrůstem prodeje laptopů stojí především jejich ceny, které u těchto zařízení dnes začínají na 10 tisících korunách. Za částku o několik tisíc vyšší se přitom už dá pořídit slušně vybavený stroj s výkonem dostačujícím pro běžné uživatele.

Na úvod je potřeba říci, že notebooky nejsou zcela vhodné pro náruživé hráče počítačových her, notorické stahovače multimediálního obsahu a pro ty, kteří potřebují obrovský výkon. To je dáno zejména drahým a často i problematickým upgradem jednotlivých komponent, takže tito uživatelé nemohou jít s dobou, pokud tedy nehodlají každou chvíli pořizovat nový přístroj.

Přenositelnost
Jistě mi dá každý za pravdu, že nespornou výhodou laptopu oproti stolnímu PC je snadná přenositelnost. Zatímco stěhování desktopu může být záležitostí na pár hodin, notebook zaklapnete a jdete. Kdo hodně cestuje nebo potřebuje počítač využívat na více místech, vlastně nemá ani jinou možnost, než zvolit notebook. Velkým plusem je také to, že ve srovnání s PC zabere mobilní zařízení mnohem méně místa.

Konektivita
Další oblastí, v níž mají přenosné PC nad desktopy navrch, je konektivita. Snad všechny dnešní notebooky nehledě na cenovou kategorii obsahují bezdrátovou technologii wi-fi pro připojení k internetu. Spojení s mobilním telefonem, kapesním počítačem a dalšími zařízeními naopak zajistí bluetooth, starší modely mají ve své výbavě alespoň infraport. Mezi časté prvky notebooků patří rovněž integrovaná čtečka paměťových karet a PCMCIA či Express Card slot, pomocí nichž lze notebook elegantně rozšířit o nové funkce. U stolních počítačů tyto technologie v základní výbavě chybí a je nutné je přikoupit a (externě) připojit, čímž se ještě více snižuje jejich mobilita, estetický dojem a často i uživatelské pohodlí.


Výkon
Přenosné počítače jsou obvykle koncipovány tak, aby jejich energetická spotřeba byla co nejnižší a aby tudíž umožnily delší práci na baterie. Výrobci notebooků musejí na tento fakt brát zřetel, a proto si do svých mobilních zařízení nemohou dovolit dávat tolik výkonné komponenty jako producenti desktopů. Velkou roli  také samozřejmě hraje miniaturizace, která je u laptopů nezbytná. Obrovský a těžký notebook s výdrží pár minut by se totiž tak trochu míjel účinkem.

Pohodlí
Ti, co před obrazovkou počítače tráví velkou část svého života, mohou namítnout, že práce na noteboocích je nepohodlná kvůli malé klávesnici, menší obrazovce a nemožnosti nastavení jejího optimálního sklonu. Podobné argumenty jsou samozřejmě oprávněné, tyto nectnosti lze ovšem za cenu většího či menšího snížení mobility vyřešit dokoupení externích periferií. Pokud chcete využít výhod notebooku a zároveň nepřijít o pohodlí při práci, existuje řešení v podobě dokoupení dokovací stanice (replikátor portů), která obsahuje celou řadu portů, do nichž lze připojit nespočet externích periferií, jako například klávesnici, myš, monitor, tiskárnu apod. Přenosný počítač pak do ní pouze vložíte a okamžitě můžete začít pracovat. Toto řešení si však vyžádá několikatisícovou investici a laptop ho musí podporovat.

Upgrade
Mezi stinné stránky přenosných počítačů patří stížená a hlavně drahá možnost obměny součástek. Výměna základní desky, procesoru, displeje či grafické karty je prakticky vyloučena, pro pořízení nového hard disku, optické mechaniky a klávesnice musíte zase sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Výjimkou jsou pouze operační paměti, jejichž ceny se u desktopů a laptopů pohybují na stejné cenové hladině.


Energetická spotřeba a hluk
Laptopy jsou energeticky úsporné, což může při neustále rostoucích cenách energií hrát také určitou roli při rozhodování, zdali jim dát přednost přes desktopovými PC. Není to sice pravidlem, ale všeobecně lze notebooky pokládat za tiché společníky na rozdíl od jejich stolních protějšků. Ke stěžejním výhodám se pak řadí provoz na akumulátor, jež zároveň v režimu napájení ze zásuvky plní funkci záložního zdroje. Pokud náhodou dojde k vypnutí proudu, na notebooku můžete ještě několik hodin pracovat, aniž byste přišli o část své rozdělané práce, nemáte-li tedy ve zvyku neustále ukládat.

Autor: