130 let

ilustrační snímek | foto: ČTK

Zavření restaurací a obchodů výsledky nepřineslo, tvrdí vědci o koronaviru. Omezení pohybu a výuky vliv mělo

Věda
  •   15:36
Berlín - Největší vliv na zpomalení šíření nákazy koronavirem v Německu mělo podle dvojice vědců z univerzity v Norimberku uzavření škol a školek a restrikce vycházení. Naopak zavření restaurací a obchodů podle nich prakticky nic nepřineslo. Enzo Weber a Tobias Hartl z Ústavu pro výzkum pracovního trhu (IAB) to tvrdí v úterý zveřejněné studii.

Riziko šíření viru dětmi po otevření škol je podle Prymuly téměř nulové. Celkově se nakazilo jen 250 dětí

Uzavření škol a školek podle dvojice vedlo ke zpomalení růstu potvrzených infekcí o 7,9 procentního bodu, omezení vycházení o pět procentních bodů a zákaz sportovních klání o 3,4 procentního bodu. „Tyto dopady jsou statisticky vysoce signifikantní,“ píší Weber a Hartl.

znovuotevírání podniků v česku

Pracovníci brněnské restaurace Šelepka 10. května 2020 připravovali zařízení na...
Hospodský Rostislav Čech v jáchymovské pivnici U Holanky připravuje...

Žádný podobný efekt naopak nenašli v případě uzavření restaurací, obchodů, kadeřnictví a dalších podobných zařízení. Jejich postupné otevírání, k němuž nyní přistupují všechny spolkové země, by tak podle výzkumníků nemělo vést k významnému zhoršení situace.

Protože německé spolkové země přijímaly různá opatření v různou dobu, umožnilo to Weberovi a Hartlovi porovnat jejich dopad.

Legendární virolog a spoluobjevitel eboly onemocněl covidem-19. Šíleně mě bolela hlava, říká Peter Piot

Nevýznamný efekt dvojice přisuzuje také uzavření německých hranic, přes které nyní do země mohou jen lidé, kteří k tomu mají „pádný“ důvod, jímž může být například práce.

Na otevírání hranic v posledních dnech tlačí v Německu čím dál tím více politiků. Objevují se také hlasy, aby Německo zrušilo povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo do země po delším pobytu v zahraničí přijedou.

Autor: ČTK