Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmírná loď ATV-3 se podle plánu zřítila do oceánu

Věda

  15:00
PAŘÍŽ - Evropská nákladní vesmírná loď ATV-3 Edoardo Amaldi se v noci na dnešek podle plánu zřítila do Tichého oceánu zhruba 3000 kilometrů od Nového Zélandu.

ATV-3 Edoardo Amaldi foto: orbiterchspacenews.blogspot.cz

Část plavidla naloženého odpadky z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) předtím shořela v horních vrstvách zemské atmosféry. Informovala o tom Evropská vesmírná agentura (ESA).

ČTĚTE TAKÉ:

Vesmírná loď v březnu vynesla na ISS šest tun zásob a půl roku u ní kotvila. Od orbitálního komplexu se odpojila 28. září. Do atmosféry Edoardo Amaldi vstoupil dnes v 03:30 SELČ.

Kosmické lodi ATV, které jsou velké asi jako autobus, nejsou vybaveny tepelným štítem, který by umožňoval jejich přistání na Zemi a opakované použití. Posádka ISS je proto využívá pro likvidaci odpadu.

ATV-3 byla pojmenována po italském fyzikovi Edoardovi Amaldim. Byla už třetím zásobovacím plavidlem, které ESA vyslala na vesmírnou stanici. Před ní letěly na ISS v roce 2008 ATV-1 Jules Verne a v roce 2011 ATV-2 Johannes Kepler. Čtvrtá evropská zásobovací mise by se měla uskutečnit v dubnu příštího roku, plavidlo tentokrát ponese jméno fyzika Alberta Einsteina.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!