Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako ze Star Treku. NASA sponzoruje výrobu 3D tiskáren na jídlo

Věda

  7:00
WASHINGTON - Vývoj 3D tiskáren na výrobu jídla, připomínajících replikátory známé ze scifi seriálu Star Trek, se rozhodl financovat americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Jak informuje server Quartz, úřad dal společnosti Systems & Materials Research Corporation grant 125.000 dolarů (dva a půl milionu korun) a šestiměsíční lhůtu na vyvinutí prototypu univerzálního syntetizátoru jídla.

3D tiskárna Easy3DMaker. foto: MAFRA – Václav Nývlt

Výzkumem je pověřen strojní inženýr Systems & Materials Research Corporation Anjan Contractor, který má už značné zkušenosti s využitím technologie trojrozměrných tiskáren. A už má i propracovanou vizi 3D potravinových tiskáren, jejichž využití bude ovšem podle jeho představ mnohem širší než jen ve hvězdoletech.

Sní o době, kdy bude takovým zařízením vybavena každá kuchyně a kdy bude 12 miliard obyvatel Země koncem tohoto století jíst nutričně přiměřená a na objednávku vyrobená jídla - syntetizovaná ze zásobníků prášků a oleje, které bude možné koupit v každých potravinách.

Mrhání s jídlem

Využití této technologie by mimo jiné znamenalo i výrazné omezení mrhání s jídlem, protože prášky a oleje bude možné uchovávat velmi dlouhou dobu, až třicet let. Takže obsah každého zásobníku, ať už půjde o cukry, uhlovodany, proteiny nebo jiné základní stavební bloky, bude vždy zcela spotřebován.

Grant NASA je určen na systém, který bude schopen produkovat jídlo pro astronauty vyslané do vesmíru na velmi dlouhé výpravy, jako například na Mars. "Dálkové vesmírné lety vyžadují skladovací životnost nejméně 15 let," říká podle serveru Quartz Contractor. "Způsob, jakým na tom pracujeme, je, že všechny sacharidy, bílkoviny a makro a mikro živiny jsou v prášku.

Odebereme veškerou vlhkost a v této formě to vydrží možná 30 let," vysvětluje.

Contractorovi pomohl k získání "zakázky" od NASA jeho již existující koncept "tiskárny pizzy", který vychází z "tiskárny čokolády". Do sestavování "pizzareplikátoru" se prý chce pustit během dvou týdnů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat