Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starší a větší sestřenice. NASA objevila nejvhodnější ‚Zemi 2.0‘

Věda

  19:28aktualizováno  19:48
MYS CANAVERAL - Vědci s pomocí Keplerova teleskopu našli první exoplanetu, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce. Oznámili to ve čtvrtek na tiskové konferenci na mysu Canaveral na Floridě zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Exoplaneta, jejíž objev označila NASA za milník na cestě k hledání mimozemského života, je od Země daleko 1400 světelných let.

Ilustrace NASA ukazuje srovnání Země s nově objevenou exoplanetou Kepler-452b. foto: Reuters

Za exoplanety astronomové označují planety nalezené mimo naši sluneční soustavu, z nichž některé mohou být podobné Zemi. Počet vědecky potvrzených exoplanet je nyní 1030. Podle čtvrtečního prohlášení nalezla NASA jedenáct nových, z nichž planeta označená Kepler-452b se zřejmě podobá naší planetě nejvíc.

Podle vědeckého pracovníka NASA Johna Grunsfelda je tato exoplaneta zatím nejmenší, jaká byla objevena. Její průměr je asi o šedesát procent větší, než průměr Země, váhu ani složení vědci neznají. Kolem své hvězdy planeta obíhá v cyklu dlouhém 385 dnů, což je jen o pět procent víc než v případě Země.

Ilustrace planety Kepler-452b.

Ilustrace planety Kepler-452b.

Od své hvězdy je Kepler-452b o pět procent dál, než je Země od Slunce. Hvězda nově objevené exoplanety má stáří šest miliard let, je tedy o 1,5 miliard starší než Slunce. Má stejnou teplotu, je o pětinu jasnější a o desetinu větší.

Tekutá voda a možný život

„Dvacet let poté, co byla prokázána existence exoplanet, objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0,“ prohlásil na tiskové konferenci Grunsfeld. Na Twitteru NASA označila Kepler-452b jako starší a větší sestřenici země.

Podle vědců může být snadno možné, že na nové exoplanetě existuje voda v tekutém stavu, což umožňuje existenci života. Kepler-452b, který byl nalezen v souhvězdí Labutě, je zřejmě skalnatá planeta s hustou atmosférou, vyloučena není ani sopečná aktivita, soudí vědci.

Skutečnost, že hvězda, kolem níž exoplaneta obíhá, je o 1,5 miliardy let starší, než Slunce, dává rovněž vědcům možnost zkoumat, jaký osud čeká ve vzdálené budoucnosti Zemi. Podle astronoma Douga Caldwella vydává stárnoucí hvězda víc energie a svou exoplanetu zahřívá. V důsledku toho se mohou oceány vypařit a voda z povrchu nadobro zmizí, řekl na tiskové konferenci Caldwell.

To, co Zemi čeká za miliardu let

„Kepler-452b tak možná prochází obdobím, které Zemi za víc než miliardu let čeká, až Slunce zestárne a bude jasnější,“ konstatoval vědec.

„Představa, že tato exoplaneta existuje šest miliard let v životaschopné zóně své soustavy, je úžasně inspirující,“ prohlásil analytik NASA Jon Jenkins. „Je tu zcela zásadní možnost vzniku života, pokud jsou všechny ostatní podmínky splněny.“ 

Kandidátů na označení „exoplaneta“ je nyní podle NASA 4696. Aby skutečně byly za exoplanety uznány, musejí projít zevrubnou analýzou a pečlivým pozorováním. Dvanáct z nových kandidátů má průměr maximálně dvojnásobný ve srovnání se Zemí a kolem svých hvězd obíhají v „zóně života“. Devět z nich obíhá kolem hvězd, které jsou velikostí a teplotou srovnatelné se Sluncem.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!