Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA odložila poslední start raketoplánu Discovery na středu

Věda

  17:42
WASHINGTON - Americká vesmírná agentura NASA o 24 hodin posunula již jednou odložený poslední start raketoplánu Discovery. Oznámila to NASA na svém webu. Původně byl let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) plánován na pondělí, kvůli technickým problémům ho řídicí středisko posunulo na úterý a nyní nově na středu.

Raketoplán Discovery foto: ČTK

Technici v Kennedyho vesmírném středisku pracovali celou noc na opravě soustavy, která se používá k natlakování pravé části systému orbitálních manévrovacích trysek. Opravy podle NASA sice postoupily, jsou ale pozadu oproti v pátek navrženému harmonogramu.

Poslední let raketoplánu Discovery bude jeho 39. misí v kosmu. Dále jsou na příští rok naplánovány ještě jeden nebo dva starty jiných raketoplánů, poté NASA tento program ukončí.

Discovery bude mít na nadcházející výpravě za sebou 24 let služby, nalétáno kolem 240 milionů kilometrů a celkem jeden rok strávený ve vesmíru. Na své poslední misi by měl strávit 11 dní a dopravit k ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice a modul pro uložení zásob a odpadu. Raketoplán vynese na oběžnou dráhu také náhradní díly pro nutné opravy na ISS.

Autor: