Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA otestuje novou raketu Ares, posunul start Atlantisu

Věda

  13:41
Mys Canaveral, USA - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) otestuje příští týden novou raketu Ares, která má Američany pomoci dopravit na Měsíc a na Mars. Startovací okno pro krátký suborbitální let bude otevřeno od 27. do 29. října. O čtyři dny kvůli tomu NASA posunul plánovaný start raketoplánu Atlantis k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který by se nyní měl uskutečnit 16. listopadu.

Ares na startovací rampě foto: AFP

Vypuštění 100 metrů dlouhé rakety z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě je připravován na příští úterý na 13:00 SEČ. Startovací okno bude každý z vymezených dnů otevřeno čtyři hodiny.

Více než osmisettunová raketa Ares I-X je testovací verzí dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi Orion do vesmíru jako náhrada za raketoplány. Ty plánuje NASA příští rok vyřadit z provozu. Rakety Ares a moduly Orion by ale měla mít kosmická agentura k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k ISS závislá na ruských vesmírných plavidlech Sojuz.

Dlouhé dvě minuty

Testovací let potrvá zhruba dvě minuty a raketa při něm vystoupá do výšky asi 40 kilometrů. Po jejím dosažení se od ní odpojí dolní část s motory, která se následně pomocí padáků snese do Atlantiku, odkud ji NASA vyloví. V horní části budou v ostrém provozu umístěny modul pro posádku a únikový mechanismus, které při testu nahradí simulátory, aby bylo dosaženo stejných parametrů jako u skutečné rakety. Tato část se po dopadu na hladinu oceánu zničí.

Zkouška má v praxi ověřit, zda je návrh rakety schopný letu. "Je to vysoká raketa. Více než tři desetiletí nikdo takto vysokou raketu nepostavil.

Naposledy to byl Saturn V," řekl BBC Trent Smith, který se na vývoji Ares I-X podílí. Na raketě v době testu bude přes 700 senzorů. Jeho smyslem je podle Smithe "pochopit, jak raketa tohoto tvaru, váhy a výšky ve skutečnosti létá".

Nejasná budoucnost

Nové vesmírné rakety pro NASA vyvíjí společnost Lockheed Martin. Vedle štíhlých Ares I, které se mají používat k vynášení lidské posádky, připravuje i masivnější Ares V pro zásobovací lety. Jejich nasazení v programu Constellation schválila vláda předchozího amerického prezidenta George Bushe. Jeho nástupce Barack Obama si v současnosti nechává nynější strategii NASA analyzovat. Může proto být ještě změněna nebo zrušena.

Testovací raketa se dnes přesunula na startovací rampu Kennedyho vesmírného střediska. Téměř sedmikilometrová trasa jí trvala zhruba sedm hodin.

Řada odborníků a personálu kosmického centra, který bude mít na starosti pionýrský let Aresu, má obsluhovat i chystaný start Atlantisu. NASA proto rozhodl odložit termín jeho vzletu z původně plánovaného 12. listopadu na 16. listopadu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...