Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

NASA pošle na Mars další vozítko, bude hledat pradávný život. Na rudé planetě vypustí i robotický vrtulník

Věda

  13:35
FLORIDA/PRAHA - Spojené státy americké se ve čtvrtek stanou již třetí zemí, která v červenci vyšle raketu na Mars. Cílem mise NASA je mimo jiné pokusit se na planetě najít stopy dávného života. Zajímavostí je také plánovaný vzlet malého robotického vrtulníku v řídké atmosféře.

Součástí vozítka je řada kamer či robotická paže určená k odebírání vzorků hornin a prachu, které později experti na Zemi podrobí analýze. Rover bude podle vědců z NASA využívat také dvou laserů a rentgenového záření schopného chemické analýzy. foto: Twitter/Space.com

Přehlídku startů raket mířících k Marsu začaly Spojené arabské emiráty, které z japonského vesmírného střediska Tanegašima vyslaly nosnou raketu H-IIA s družicí Amal (Naděje). Satelit má kolem Marsu kroužit od května příštího roku a zkoumat atmosféru planety.

Čína zahájila svou první misi k Marsu, na povrch chce spustit průzkumné vozítko

Další zemí, která již směřuje k Marsu, je Čína. Její raketa pojmenovaná Long March 5 (Dlouhý pochod 5) nese družici s přistávacím modulem a průzkumným robotickým vozítkem, které má na planetě sbírat vědecká data. Satelit by měl podle plánu k rudé planetě dorazit v únoru a o první přistání na Marsu v historii země se Číňané hodlají pokusit o dva až tři měsíce později.

Třetí zemí do počtu budou ve čtvrtek Spojené státy americké. Start rakety Atlas V má NASA přenášet živě na svém kanálu na Youtube i dalších sociálních sítích. Vzlet z mysu Canaveral na Floridě má podle plánu nastat v 7:50 tamního času, tedy ve 13:50 středoevropského času.

Čína vyslala do vesmíru raketu Dlouhý pochod 5, která nasměruje k Marsu družici...
Robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost) americké NASA.

Již začátkem týdne vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) uskutečnili poslední úpravy nového robotického vozítka Perseverance (Vytrvalost), které raketa k Marsu dopraví. „Přezkum připravenosti ke startu je dokončen. Jsme opravdu připraveni zahájit start,“ uvedl ředitel úřadu Jim Bridenstine.

Šestikolový robot, velký zhruba jako auto typu SUV a vážící více než jednu tunu, je už pátým americkým roverem, který dosedne na Mars. Podle NASA je to její zatím největší a nejsofistikovanější vozítko pro průzkum rudé planety. Jeho součástí je řada kamer či robotická paže určená k odebírání vzorků hornin a prachu, které později experti na Zemi podrobí analýze.

Rover bude podle vědců z NASA využívat také dvou laserů a rentgenového záření schopného chemické analýzy. Vše nejen za účelem získání dat o klimatu a geologii planety, ale zejména kvůli možnému nálezu pradávných fosilních bakterií a známek archaického života na Marsu, informuje web Science Alert prostřednictvím tiskové agentury AFP.

Šestikolový robot, velký zhruba jako auto typu SUV a vážící více než jednu...

„Je to rozdíl oproti programu Viking z roku 1976. Tehdy NASA hledala současný život, který na Marsu existoval nebo nedávno zemřel. Zatímco teď se mise zaměřuje na život, který na Marsu byl miliardy let zpět,“ uvedl v televizi CNN Prima News vědec z NASA Kenneth Williford.

Podle něj může být vzhledem k prostředí na Marsu hledání snadnější než na Zemi, ale má to svá úskalí. „Na povrchu je velká radiace ze solárního větru a dalších vesmírných energií, které bombardují povrch této planety a stopy dávného života tak mohou zničit,“ konstatoval Williford.

Rover je dále vybavený také malým robotickým vrtulníkem pojmenovaným Ingenuity (Důmyslnost). Stroj na solární pohon váží 1,8 kilogramu a zkoumat má blízké okolí roveru v několikaminutových intervalech. Pokud vše vyjde podle plánu, šlo by o první vzlétnutí vrtulníku nad jinou planetou než Zemí. 

Mise NASA byla na jaře kvůli pandemii koronaviru nejprve odložena, nakonec se ale uskuteční v původním termínu. V současné době je totiž do poloviny srpna vhodné uspořádání planet kolem Slunce umožňující „dobývání“ Marsu. Další taková možnost bude až za dva roky.

Raketa Spojených arabských emirátů odstartovala směrem k Marsu.

Nyní na povrchu Marsu operují jako jediná dvě americká vozítka InSight a Curiosity. Šest dalších aparátů zkoumá Mars z jeho oběžné dráhy – tři jsou americké, dva evropské a jeden indický. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...