Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Za rok srážce planetky se Zemí nezabráníme, musíme ji najít včas, říká český vědec ve službách NASA

Ilustrace sondy DART blížící se k Dimorphosu | foto: /dart.jhuapl.edu

Premium Rozhovor
Kdybychom měli smůlu a objevili nebezpečný asteroid rok před dopadem, už by byl problém s ním něco udělat. Chce to aspoň deset let, říká český astronom Petr Pravec. Se svým týmem se významně podílí na výzkumu vesmírných hrozeb americké NASA. Té se dnes nad ránem podařil unikátní kousek – sondou DART zasáhla měsíc obíhající okolo asteroidu ve vzdálenosti 11 milionů kilometrů od Země.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

V úterý 01.14 SELČ dopadla sonda DART (Double Asteroid Redirection Test, česky „zkouška odklonu dvojitého asteroidu“) na povrch měsíce Dimorphos, který obíhá kolem planetky Didymos. První zmíněné těleso měří v průměru asi 160 metrů, druhé okolo 800. Účelem pokusu bylo zjistit, jestli by lidstvo dokázalo odklonit asteroid na kolizním kurzu k Zemi. Měsíček Dimorphos na oběžné dráze asteroidu objevil v roce 2003 právě tým Petra Pravce z ondřejovské hvězdárny a od té doby ho zkoumá. Bez dat českých vědců by se NASA při pokusu neobešla.

Lidovky.cz: V čem test DART spočíval?
Měl dva cíle. První byl zjistit, jestli NASA dokáže asteroid strefit. Není to jednoduchý dynamický problém. Asteroid se pohybuje, měsíček obíhá kolem něj a sonda se pohybuje kolem Slunce po eliptické dráze.

Pokus měl také ověřit, jestli je možné strefit asteroid dostatečně přesně. NASA měla v úmyslu zasáhnout těžiště Dimorphu s odchylkou několika málo metrů. Zjevně se to povedlo. Skutečná přesnost zásahu bude ale ještě spočítána.

Zkouška měla ukázat, jestli je technologie připravená k odklonění případného nebezpečného asteroidu. Didymos nebezpečný není a nebyl. Sloužil jen jako vhodná testovací platforma.

Lidovky.cz: A druhý cíl?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat