Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA vyslala do kosmu nejnovější typ meteorologické družice

Věda

  18:36
Mys Canaveral, USA - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal v noci na dnešek našeho času na oběžnou dráhu Země meteorologickou družici GOES-P.

Raketa Delta IV vynáší meteorologickou družici foto: ČTK

Po šestiměsíčním testovacím období bude satelit následujících deset let posílat na Zemi data o meteorologických podmínkách na planetě.

"GOES-P je na své cestě na oběžnou dráhu, aby začala svou desetiletou misi, kdy bude svým pozorným okem dohlížet na svět," uvedla vesmírná agentura v internetovém blogu věnovanému startu družice. Tu na oběžnou dráhu dopravuje raketa Delta IV.

Satelit GOES-P, který bude po vstupu na oběžnou dráhu přejmenován na GOES-15, je posledním typem ze série družic GOES. První z nich byla použita v roce 1975.

Satelit se zaměří na sledování rychlých změn v atmosféře, které mohou vyústit v silné bouře a záplavy. Součástí satelitu je senzor, který vědcům posílá data, z nichž mohou vypočítat teplotu, vlhkost nebo rozložení ozonu.

Satelit bude také dodávat údaje o možném znečištění oběžné dráhy, které by mohlo narušovat navigaci a komunikaci v kosmu. Družice je též schopna monitorovat sluneční energii, která se do vesmíru uvolňuje formou elektromagnetického záření.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat