Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA zvažuje 28 možných misí hledajících mimozemský život

Věda

  11:56
WASHINGTON - Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zvažují 28 projektů misí, které by potenciálně mohly umožnit objevení nějakých životních forem ve sluneční soustavě. Novinářům to řekl planetolog podílející se na výzkumu NASA.
Mars (ilustrační foto).

Mars (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Astrobiologie a hledání života je skutečně klíčovou částí toho, co bychom měli napříště dělat při zkoumání sluneční soustavy," prohlásil Steve Squyres, planetolog Cornellovy univerzity v New Yorku. Squyres je zároveň předsedou výboru americké Akademie věd pověřeného vydáváním doporučení pro výzkum NASA.

Podle něj se NASA přiklání k 28 robotizovaným projektům včetně plavidla, které by přistálo na Merkuru, či sond přelétávajících nad objekty na okraji sluneční soustavy či nad kometami.

Privilegované postavení při zkoumání sluneční soustavy má Mars, pro nějž NASA zvažuje třífázovou misi. Jejím konečným cílem by bylo dopravení vzorků marsovské půdy na Zemi ke zkoumání, dodal Squyres, který se mimo jiné podílel na projektu dvou robotických sond Spirit a Opportunity, které na Marsu přistály před šesti lety a stále jsou aktivní.

Mise by podle něj nejprve vyslat na Mars robotické zařízení, které odebere vzorky půdy. Po něm bude následovat sonda, jejímž úkolem bude vzorky převzít a vystoupat na oběžnou dráhu kolem Marsu. Třetí a poslední fází by bylo vyslání robotizované lodi, jež by cenný náklad vyzvedla ze sondy na orbitě a přepravila je na Zemi.

"Tyto vzorky by nám potenciálně mohly odhalit minulé či současné životní formy na Marsu," dodal Squyres při příležitosti mezinárodní astrobiologické konference, která se každoročně schází v texaském Houstonu a sdružuje na 700 vědců.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat