Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Našel se první hřbitov gladiátorů

Věda

  18:42
Ankara - Archeologové pracující v tureckém Efesu našli pravděpodobně vůbec první známý hřbitov pro gladiátory. Analýza odkrytých kostí a zranění, která byla na kosterních pozůstatcích patrná, skýtá podle expertů nový pohled na to, jak tito antičtí sportovní hrdinové žili, bojovali a umírali.

Lebky gladiátorů? Na efeském hřbitově se našly pozůstatky desítek mladých můžů. foto: BBC

Pohřebiště v Efesu, jenž byl jedním z nejvýznamnějších center římské říše, obsahuje tisíce kostí a také tři náhrobní kameny, které zcela zřetelně zobrazují gladiátory, píší internetové stránky BBC.

Dvojice patologů z lékařské univerzity ve Vídni, profesoři Karl Grossschmidt a Fabian Kanz, při katalogizování a zkoumání kosterních pozůstatků z efeského hřbitova v uplynulých pěti letech zjistili, že zde bylo pochováno minimálně 67 osob ve věku od 20 do 30 let. Mnoho z nich mělo na těle zhojené rány.

Zranění podle pravidel
Podle Grossschmidta a Kanze to znamená, že dotyční byli váženými občany, kteří měli k dispozici dobré a drahé zdravotnické služby. Na jednom z těl je patrná i chirurgická amputace končetiny. Pochovaní jedinci nemají mnohočetná zranění, která by podle patologů poukazovala na chaotickou masovou bitevní vřavu. Zranění naopak prý naznačují, že se postižení účastnili organizovaných soubojů s přísnými pravidly boje, který s největší pravděpodobností řídili rozhodčí.

U pohřbených jedinců se však vyskytují i smrtelné rány. Podle písemných zdrojů mohlo publikum v aréně žádat smrt poraženého gladiátora, pokud se divákům zdálo, že neprojevil dostatek schopností či odvahy. Očekávalo se, že takto odsouzený bojovník zůstane bez hnutí a "jako muž" počká na poslední ránu.

Patologové objevili na kostech z Efesu různá nezhojená poranění, která dávají představu o tom, jak byly tyto popravy vykonávány. Shodují se přitom s dobovými reliéfy, které zobrazují klečícího muže, jemuž je prokláno skrz hrdlo srdce. Výmluvné zářezy v krčních obratlích svědčí o tom, že přinejmenším některé oběti z Efesu stihl tento osud, podotýká na svých stránkách BBC. Na řadě lebek jsou také patrné tři důlky, z nichž lze usuzovat na použití trojzubce.

"Poranění kostí, kupříkladu ta na lebkách, nejsou typická pro běžný život. Jsou velmi neobvyklá a především ona zranění přivozená zbraní s trojicí ostrých hrotů zvlášť upomínají na typickou zbraň gladiátorů," uvedl Grossschmidt.

Drsná rána z milosti
V některých lebkách ale naopak zejí velké rány s obdélníkovým půdorysem, které jako by vznikly při použití těžkého kladiva.

"Jedním možným vysvětlením, které podporuje množství archeologů, je, že v aréně byl asistent, který udělil poraženému gladiátorovi ránu z milosti," soudí Kanz. "Domnívám se, že muselo jít o těžce zraněné gladiátory, kteří podali v boji výjimečný výkon, takže je diváci ani organizátor klání neodsoudili k smrti. Zároveň ale neměli naději, že by mohli přežít," dodal.

Gladiátoři, kteří přežili tři roky bojů v aréně, získali svobodu. Ti, jimž se to podařilo, se často stali učiteli v gladiátorské škole. Jedna z koster odhalených z Efesu možná patřila takovémuto vysloužilému bojovníkovi. Byl pokročilého věku a na hlavě měl patrné následky zranění z dřívějších bojů, z nichž však žádné nebylo smrtelné.

"Dožil se věku, který byl tehdy pro Římany běžný, a pravděpodobně zemřel přirozenou smrtí," sdělil Kanz.

Historické záznamy ukazují, že šance gladiátorů na přežití byly mizivé. Některé odhady hovoří o tom, že pravděpodobnost přežití v každém klání byla jedna ku třem.
Autor:
Témata: hřbitov, Efez, BBC, smrt, Vídeň

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat