Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN

Diskuse k článku

Našli jsme jídelnu císaře Nerona, věří archeologové

Italští archeologové odkryli na římském pahorku Palatium relikty kruhovité místnosti z prvního století našeho letopočtu, která byla patrně pověstnou jídelnou římského císaře Nerona. Tato otočná jídelna, známá z písemných pramenů, údajně napodobovala rotaci Země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
politik09 10.10.2009 19:15

Sámer Issa se žení

podívej se na

http://www.tojesila.cz/

hm 7.10.2009 11:53

Otáčení

mohla zajišťovat voda, kdesi za zdmi zurčící. Pak odtékala do rybníka před domem, vedle Fora Romana, což byly původně bažiny, které od doby krále Lucia_Tarquinia Prisca odvodňovalaCloaca maxima. Samo otáčení místnosti jako na kolotoči těžko mohlo na někoho učinit dojem. Vzniklá iluze zastaveného času je už něco jiného, na vlně příslušné fámy se dalo trochu surfovat, aspoň Nero v to doufal.

mmf 1.10.2009 23:49

jestli je to pravda

tak všude kolem musí být nablito jak na Matějské pouti , a k tomu ještě navrch paví péra ( ne topolánkovo) .

3.14 1.10.2009 20:36

Jak tak koukám na ty Neronovy fousy,

koho mi to jen připomíná. Ne a ne si vzpomenout. Kdyby to byl někdo jiný, tak bych hnedle věřil, že jsou příbuzní.

Titus 1.10.2009 18:41

Proč Domus Aurea zasypali?

Cihly spojoval cement. Zkuste něco takového rozebírat a čistit. Jen střepy naděláte. Ostatně čtyřmetrový pilíř vypadá, jako kdyby ho postavili někdy nedávno. Tedy omítka teda nic moc.

Daniela 1.10.2009 16:01

1!

Fí ha... příspěvky fuč. Psalo se tady s odvoláním na různé články ve Wikipedii v souvislosti s Domus Aurea, že ve vestibulu stála kolosální socha boha Hélia, a Neronova jídelna napodobovala otáčení Země. 15 století před Koperníkem zde Nero měl příležitost objevit možný způsob uspořádání vztahu Slunce a Země a vejít do dějin něčím skvělým, jak mu jeho ctižádost velela. Podotkněme, že významné stavby ještě ve středověku, chrám svatého Víta nevyjímaje, obsahovaly odkazy na významné dobové poznatky. Brzy po Neronově smrti Vespasián nechal Neronův areál zasypat zemí v rámci likvidace neronovských nočních můr, a bylo toho 300 akrů plochy,2.6 km2. Vespasiánova ctižádost mířila jiným směrem, jak naznačuje stavba eliptického, sofistikovaného stadiónu u kolosu, na konci Via Apia.

Kolos Rhodský, rovněž Hélios přes 107 stop vysoký, podoby jakbysmet neznámé, z roku cca-280,

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rhódský_koloshttp://en.wikipedia.org/wiki/Colossus_of_Rhodes stál na podstavci buď kruhovém, nebo osmiúhlém u stoyardového vjezdu do přístavu 56 let, než jej r. -226(!) zemětřesná vlna zlomila v kolenou. Impresívní zbytky kovu za 300 talentů(asi $360M) se pak 800let válely v přístavu, turisty zdaleka očumovány, až si je na 900 velbloudech odvezl syrský obchodník při arabském výpadu kvůli bronzu.

. 1.10.2009 21:46

Re: 1!

Rhodos, vjezd do přístavu:

http://www.travel-rhodes.com/gallery_images/81.jpg

Daniela 1.10.2009 23:54

Re: 1!

Přihodím si polínko pod kotel s odmítnutím vyobrazení rhodského kolosu nad vjezdem do přístavu. Tak to není. Tak to nemůže vůbec být. Chárés z Lindu, jeho stavitel, ho až do dokončení obklopil obalem z kameniva. Dvanáct let kolos(tehdejší výraz pro sochu) stavěli, po celou tu dobu by přístav byl zablokovaný. Lidi ve městě by pomřeli. Pokus o něco takového by jim starší města okamžitě zatrhli. Rozkročený nad vjezdem kolos tedy nestál, protože na tom místě nebylo možné ho stavět. Nemluvě o tom, že vjezd je široký; musel by mít nožičky jako pavouk, ošklivý Hélios daliovský. Další argumenty proti uvádí wikipedia.en: rozlomil by se v kyčlích(dejme tomu), při zemětřesení by spadl do vody (zablokoval by přístav, na což by se hned tak nezapomnělo, a nejezdili by se pak na něj 800let dívat turisti), jakož i svědectví písemní Plinia a Filóna, kteří oba jej viděli na vlastní oči. Rukopis z Edessy z 12-13 století popisuje jeho ukradení v r.654, kdy "kolos, který byl ve městě, stáhli dolů" ... (na místo, kam vedla nějaká komunikace). Popisy od tří posledně zmíněných kronikářů ukazují na místo kousek opodál od vjezdu, na karikaturu citadely, která není nic jiného, než původní sokl sochy, opatřený cimbuřím, jak ostatně i obrázek nenápadně naznačuje.

. 2.10.2009 19:56

Re: 1!

Ještě jeden obrázek rhodského soklu: http://www.jndstravelog.com/Europe/Greece2008/Images/Colossus.jpg

Komixová verze kolosu na reversu mince:http://www.forumancientcoins.com/numiswiki/images/DSCN2626sm.jpg

Hélios na mincích:

http://www.forumancientcoins.com/moonmoth/reverse_sol.html

Nejčitelnější je Konstantinova mince na Wikipedii. Tam kolos jednou rukou zdraví, a na druhé drží cosi podobného glóbu.

Radecký z Radče 3.10.2009 13:57

Re: 1!

Kolos na podstavci z hlíny, byť pálené a cementem pojené, se tedy po čase zhroutil. Zbylo několik zapomenutých mincí s jeho podobou na reversu, a ví o něm dnes jen internet. Avšak Héliova koruna ze slunečních paprsků už zapomenuta nebyla. Takto například vypadá koruna dánská:http://en.wikipedia.org/wiki/File:Denmark_crown.jpg, rakouskáhttp://www.franzferdinand.cz/images/cisarskakoruna2.jpg Rudolfa II. http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejiny/img/cisarska-koruna-rudolfa-II.jpg platinová britská:http://en.wikipedia.org/wiki/File:Imperial_State_Crown2.JPG

Našli se ovšem i tací jedinci, kteří se při svých cestách s detaily nepárali:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Weltliche_Schatzkammer_Wien_white_background.jpg

Naproti tomu v Číně, kde Hélia neznali, měl císař za ušima. Nikdo nevěděl přesně, co by to mohlo být.Raději nespekulovat.http://www.chinamuseums.com/images/dinglingm4.jpg

Nebyl zapomenut ani glóbus, Héliem držený v levé ruce. V podobě jablka, orb, je dodnes součástí korukovačních klenotů.

Radecký z Radče

. 22.11.2009 2:47

Re: 1!

Co asi tak může držet nahý sluneční bůh na ruce, probůh. Odznak rezortu, nic jiného to být nemůže. Slunce, nikoliv Zemi. Socha Svobody, o polovinu vyšší, než Rhodský kolos, drží - oblečená, ale v podobném postoji, Deklaraci nezávislosti.

Daniela 3.10.2009 15:25

Re: 1!

Označení "Stojí na vjezdu do přístavu" mohlo vzniknout překladem ze slangu lodivodů. Zde jde o nejasnost jediné předložky itineráře, který popisoval jinak jednotvárné pobřeží. Jiné označení by pro námořníky bylo matoucí. Malíř, suchozemec z jiné země, na lodi nikdy nebyl, a názorně předvedl fungování fámy v praxi.

mmf 1.10.2009 23:55

Re: 1!

......snasd jo, ale na konci  ty zbytky bronzu ukradli cikáni , nebo to za jednu korunu kruponové privatizasce koupil nějaký mordechaj a odvezl do Pablestíny .

. 2.10.2009 13:55

Re: 1!

Neronův kolos je připisován Zenodórovi, a měl být duplikátem kolosu rhodského. To bylo bez potíží proveditelné; příslušné přípravky leželyť v době té před očima všech volně k použití na Rhodu, i s návodem ku stavbě.

Lze důvodně domnívat, se, že stavitel kolosu na Forum Romanum z chyb předchůdce poučil se, a historie dává v tomto bodě za pravdu. Navíc v Římě není tolik zemětřesení. Nicméně, použitá smíšená konstrukce (bronzový přinýtovaný plášť na železné kostře) nemá neomezenou trvanlivost. Jsou tu elektrochemické jevy, koroze, všudypřítomná voda. To dává důvod k domněnce, že kolos zanikl sešlostí věkem, uvnitř zrezatěv, i s korunou zlatou slunečních paprsků , Sol Invictus,(Obrázek:http://log24.com/log/rice/2002-1211-bak2_files/021209-coinsol.jpghttp://www258.pair.com/denarius/images/erf_ri2581.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Colossus_of_Nero

Socha Hélia i doklady o jejím konci zmizely. Sokl se dochoval do 20. století, kdy byl v roce 1933 zcela zničen fašisty.

. 2.10.2009 14:01

Re: 1!

Neronův kolos je připisován Řeku Zenodórovi, a je začasté považován za duplikát kolosu rhodského. Toť bez potíží proveditelné tehdáž bylo; příslušné přípravky ležely tenkráte před očima všech volně k použití na Rhodu, i s návodem ku stavbě podrobným.

Lze důvodně domnívat se, že stavitel kolosu na Forum Romanum z chyb předchůdce poučil se. Historie dává v tomto bodě za pravdu; navíc v Římě není tolik zemětřesení. Avšak - použitá smíšená konstrukce - bronzový přinýtovaný plášť na železné kostře - z principu nemá neomezenou trvanlivost. Podminována všudypřítomnou vodou jest; ta půsoví korozí prostou, která podpěry trpělivě užírá, i elektrochemickou, jež hlodá, až nýty vyráží, podporována jemnými pohyby konstrukce, větrem a teplotními změnami způsobenými. Vzpomeňme legendu s Héliem rhodským pojící se: bystrý pozorovatel jakýsi hnidopišský na noze sochy dírku jakousi, snad odvodňovací spatřiv, upozornil na vadu objektu stavitele. Když nic nezměnilo se, trval na svém asertivně; po čase stavitel nechával zapřít se, a skrze spolupracovníky své začal mu do očí tvrdit, že spáchal sebevraždu.

Elektrochemie dává pádný důvod k domněnce, že kolos zanikl sešlostí věkem, uvnitř zrezatěv, i s korunou zlatou slunečních paprsků , Sol Invictus.

Sokl z cihel a cementu i se sochou nahoře Hadrián odtáhl jinam při stavbě chrámu Venuše. Potřeboval přitom 24 sloních sil, jak roztrušuje dnešní internetový turistický průvodce, aby pohnul vozem, cestu, vůz ani metodu nakládání blíž neupřesniv.(Obrázek:http://en.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus

Zenodóros 2.10.2009 18:45

Re: 1!

Hadrián z Fora Romana senátu a lidu římskému Hélia šlohl, před mauzoleum svoje ho nahého strčiv.

Zenodóros 2.10.2009 18:37

Re: 1!

Zenodóros se shodou okolností jmenoval také řecký astronom(cca -200AD -cca-140AD) z doby těsně po Archimedovi(AD-287-AD-212).


Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Dominik Feri | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...