130 let
zkamenělé pero je velmi malé (měřítko vlevo nahoře)

zkamenělé pero je velmi malé (měřítko vlevo nahoře)

Našlo se pero staré 150 milionů let. Může být nejstarší na světě

Věda
  •   14:56
Stuttgart - Odborníci přírodovědného muzea v německém Stuttgartu tvrdí, že našli nejstarší pero prehistorického ptáka v Evropě. Mělo by být staré 150 milionů let. Jestli nepatrné pírko patřilo archeopteryxovi či dosud neznámému okřídlenému dinosaurovi, není zatím jasné.

Osm milimetrů dlouhé pírko objevil v kusu vápence v pohoří Švábská Alba letos v květnu paleontolog Günther Schweigert. Za dosud nejstarší se považovalo pero archeopteryxe, které se našlo v roce 1861 v bavorském Solnhofenu.

Vápenec, který na švábském nalezišti převládá, je podle odborníků ale o půl milionu let starší než ten solnhofenský. Nalezený exemplář se vyznačuje extrémně silným ostnem, tedy pevnou částí pera.

Podle Schweigerta není srovnání obou nálezů možné. Pera totiž zřejmě pocházejí z jiné části těla. Badatel je ale přesvědčen o tom, že opeřenec, jemuž nejstarší pírko patřilo, uměl létat. Byl velký asi jako slepice, měl špičaté zuby a živil se především hmyzem.

Evropský, možná světový primát
Podle paleontologa je nový nález důkazem toho, že se před 150 miliony roky opeřená zvířata v Evropě vyskytovala. Uvedl, že ptáci jsou jediná skupina dinosaurů, která přežila do dneška.

Švábské pero by mohlo být nejen nejstarším pírkem v Evropě, ale možná i na světě. Před pár měsíci sice z Číny přišla zpráva, že se tam našly pozůstatky opeřených ještěrů starých 158 milionů let. Podle Schweigerta jsou ale čínské informace "nesmírně chudé".

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás