Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navigaci najdete v každém mobilu

Věda

  10:04
BARCELONA - Světový mobilní kongres v Barceloně ukázal kromě nových mobilních telefonů také směr, kterým se bude v následujícím roce průmysl ubírat. A letos z tohoto směru, obrazně řečeno, nemá šanci zabloudit. Prakticky všechny nové telefony střední a vyšší třídy, které na kongresu výrobci z „velké pětky“ předvedli, byly totiž vybavené GPS navigací.

Navigace v mobilním telefonu. foto: AFP

Nokia považuje navigaci v příštích letech za víceméně nezbytnou součást každého mobilního telefonu. Představila také svůj vlastní mapový software Nokia Maps 2.0, který se mnohem lépe přizpůsobuje chodcům, obsahuje satelitní obrázky, průvodce jednotlivými městy a lépe se ovládá než minulá verze.

Světová dvojka Samsung využila svého partnerství se společností Navigon a její mapy i příslušný software obsahují její nové telefony vybavené GPS čipem.

Vím, kde jsi
S navigací souvisí další velké téma kongresu, takzvané „služby založené na místě“ (location-based services). Analytická společnost Gartner jim předpovídá v roce 2008 ohromující růst. Předplatitelů těchto služeb má být z loňských šestnácti milionů celých třiačtyřicet.

Výrobci tyto služby předváděli na fotografiích pořízených přímo mobilem. K nim je možné přiřadit GPS koordináty a poté je poslat na internet, kde se k nim automaticky přiřadí poloha na mapě. Lidé tak mohou na příklad přímo sledovat, kde jejich přátelé momentálně jsou a co tam vidí zajímavého. Nabízené služby tím ale nekončí - je možné třeba sledovat, kde se nacházejí děti či si nechat vypsat všechny zajímavé restaurace v blízkosti uživatele. Tyto služby jsou tak atraktivní i pro inzerenty.

Femto buňky
Velkou pozornost si získaly i tzv. femto buňky, které se vystavovatelé nerozpakovali označit za přelomovou technologii budoucnosti. Jde o malé přijímače mobilního signálu, jež se v domácnostech či kancelářích napojují na internetovou linku. Pro operátory představují levný způsob, jak pokrýt především vnitřní prostory budov, pro spotřebitele pak možnost volat levněji doma či v práci.

Jejich masovému rozšíření ale brání zatím především vysoká cena, kdy jedna buňka stojí kolem šesti tisíc korun. Ve světě je nabízí tak jenom jeden operátor, americký Sprint.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat