Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Navigační systém Galileo má Česko na dosah, potvrdil Nečas

Věda

  13:26
BRUSEL - Česko má podle premiéra Petra Nečase největší podporu v Evropské unii v souboji o zisk sídla navigačního systému Galileo. Řekl to novinářům po jednání s prezidentem evropské sedmadvacítky Hermanem Van Rompuyem. Kromě Čechů sídlo chtějí Němci a Nizozemci.

Navigační systém Galileo. foto: ČTK

"I prezident Van Rompuy konstatoval, že jsme čelní běžec v tomto pomyslném závodě. Takže máme dnes nejširší podporu ze všech kandidátů, kteří o sídlo usilují a chceme jej skutečně dosáhnout a dotáhnout do úspěšného konce," uvedl Nečas.

Český premiér již ve středu o Galileu, který má být alternativou k
americkému vojenského systému GPS, jednal i s předsedou Evropské komise José Barrosem. Podle Nečase i Barroso, stejně jako Van Rompuy, podporuje myšlenku, že sídla unijních agentur by měla být umísťována do nových členských států, na čemž se evropská sedmadvacítka již v minulosti dohodla.

"Máme tady již poměrně silnou podporu mezi členskými státy. Chtěl bych zdůraznit, že my kontinuálně usilujeme o toto sídlo od roku 2006 a že jsme v podstatě na jinou instituci ani nekandidovali. Takže tady skutečně budeme dál velmi aktivní," dodal Nečas. Podle informací ČTK má Česko v současnosti podporu Velké Británie, Francie, Itálie, Slovenska a dalších.

Praha EU nabízí volnou budovu bývalé Konsolidační agentury na Nábřeží kpt. Jaroše. V prvních pěti letech by unie platila jen symbolický nájem ve výši jednoho eura, po pěti letech pak 75 procent běžného tržního nájmu.

Pokud Česko uspěje, bude v Praze zřízeno administrativní centrum včetně dohledu nad pobočkami v západní Evropě. Z Česka by se také rozdělovaly potřebné akreditace, certifikáty a řídil by se odsud marketing a kontakt s firmami a jednotlivými zeměmi. Vítěz unijní soutěže o zisk sídla by přitom mohl být znám již v říjnu, ale zatím to není jisté.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) by měl začít plně fungovat v roce 2014, ale řídící agentura by se mohla z Bruselu, kde v současnosti působí, stěhovat již v polovině příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat