Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Neandrtálci měli vyspělejší nástroje, než vědci předpokládali

Věda

  7:00
WASHINGTON/PAŘÍŽ - Propracované nástroje na zpracovávání kůže, které vědci našli v jeskyni ve Francii, mohou být prvním důkazem, že neandrtálci měli mnohem vyspělejší nástroje z kostí, než předci moderního člověka. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Neandrtálec

Čtyři fragmenty kostěných nástrojů k ohlazování kůží našli vědci na dvou sousedních nalezištích v jihozápadní Francii. Datování radiouhlíkovou metodou stanovilo, že nástroje objevené v Pech-de-l'Azé a Abri Peyrony jsou zhruba 50 000 let staré, uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

To z nich činí nejstarší známé kostěné nástroje v Evropě, které byly vyrobeny a používány mnohem dříve, než před zhruba 40 000 let nahradili neandrtálce předci dnešního člověka, dodali vědci.

Kostěné nástroje

Neandrtálci jsou známější používáním kamenných nástrojů a mnozí archeologové věřili, že s kostěnými nástroji je seznámil až Homo sapiens. A jakkoli nejnovější nálezy zatím nejsou zcela průkazné, mohou vést k odlišnému způsobu uvažování o tom, která skupina používala kostěné nástroje ke zpracovávání kůži a kdy.

ČTĚTE TAKÉ:

Možná neandrtálci sami přišli s tímto nápadem, uvedl vedoucí studie Shannon McPherron z Ústavu evoluční antropologie Maxe Plancka v německém Lipsku. "Prozatím tyto kostěné nástroje z těchto dvou nalezišť jsou nejlepšími kousky důkazů, jaké máme, že si neandrtálci vyvíjeli vlastní technologii, která byla dříve spojována jen s moderním člověkem," dodal.

Vědci nicméně nemohou vyloučit ani možnost, že Homo sapiens vstoupil do Evropy dříve, než se dosud myslelo, a předal tuto technologii neandrtálcům. Nalezené artefakty se ovšem našly na místech, kde se zatím důkazy jiných kultur objevit nepodařilo.

Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha