Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neandrtálci možná vyhynuli kvůli příliš velkým očím

Věda

  7:00
LONDÝN - Neandrtálci možná vyhynuli kvůli tomu, že měli příliš velké oči. Na zpracování zrakových vjemů tak museli využívat větší část mozku než moderní člověk Homo sapiens, který se mohl věnovat i abstraktnějšímu myšlení, což mu umožnilo přežít dobu ledovou.
Neandrtálec (ilustrační foto)

Neandrtálec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Odborníci srovnáním lebek 13 neandrtálců a 32 moderních lidí zjistili, že první skupina měla v průměru o šest milimetrů větší oční důlky. I když se to nemusí zdát jako moc, umožnil neandrtálcům rozdíl lepší vidění v dlouhých a temných nocích tehdejší Evropy.

Neandrtálci

Neandrtálci (Homo neanderthalensis) se poprvé objevili asi před 400.000 lety a obývali rozsáhlá území sahající od dnešní Británie na západě až po Sibiř na východě. Jsou blízkými příbuznými člověka, který žil v Evropě přibližně od doby před 250.000 lety. Neandrtálci vyhynuli asi před 28 000 lety.

Zároveň však podle Eiluned Pearceové z Oxfordské univerzity vyžadoval zapojení velké části mozku. Vyplývá to alespoň z výzkumu britských vědců, o němž informovala BBC.

Naproti tomu Homo sapiens neviděli tak dobře, ale mohli větší část svého mozku využít pro jinou činnost, například výrobu teplejšího oblečení nebo vytváření širších společenských skupin, což jim pomohlo přežít.

Podle vědců, kteří svou studii publikovali v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B Journal, měli neandrtálci větší oči, protože přišli do Evropy z Afriky dříve a měli tak větší čas přizpůsobit se zdejšímu podnebí a s ním souvisejícímu menšímu množství slunečního svitu. Naopak lidé, kteří zůstali v Africe, takovou adaptaci nepotřebovali.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!