Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nefunkční satelit dopadl mezi Havají a Oregonem

Věda

  7:32aktualizováno  13:59
WASHINGTON - Americký výzkumný satelit UARS ukončil brzy ráno SELČ svoji existenci, když se zřítil k Zemi. Podle závěrečné zprávy velitelství strategických sil USA části družice spadly do oblasti v Tichém oceánu mezi Havajské ostrovy a pobřežím státu Oregon.

Foto americké družice UARS foto: nasa.gov

"Zánik nastal 24. září 2011 v 6:16:00 našeho času (+/- 53 minut)," stojí ve zprávě. Přesná poloha dopadu satelitu je 30,9° severní výšky 141,1° západní délky. "Původní neoficiální zpráva o pádu v oblasti kanadské provincie Alberta tedy potvrzena nebyla," sdělil pro Lidovky.cz Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Oregon

Oregon

NASA uvedla, že UARS vstoupil do atmosféry nad Tichým oceánem. Mluvčí Evropské kosmické agentury Bernhard von Weyhe již dříve vyloučil, že by zbytky satelitu zasáhly evropský kontinent. "Nejpravděpodobnější je severní Amerika," domníval se. To tvrdila i NASA na svém twitterovém účtu, když uvedla, že Kanada se jeví jako nejpravděpodobnější místo dopadu.

INFOGRAFIKA:

Nefunkční americký satelit UARS padal k Zemi pomaleji, než se původně čekalo. Sluneční činnost nepředstavovala hlavní faktor v rychlosti klesání družice, napsala dříve NASA. Orientace či konfigurace satelitu se zřejmě změnila, a to zpomalila jeho sestup.

ČTĚTE VÍCE:

Družici vynesl na oběžnou dráhu raketoplán Discovery v roce 1991. Z právního hlediska jde o majetek Spojených států, což se vztahuje i na případné trosky dopadlé na Zemi. Washington hodlá požadovat jejich vrácení. Jasný vlastnický vztah ale také usnadňuje případné reklamace škod, které by úlomky družice způsobily na Zemi: hradily by je USA, poznamenává server BBC.

Americká družice pro výzkum vyšších vrstev atmosféry fungovala do roku 2005, kdy jí došlo palivo. Od té doby se satelit pomalu přibližoval k zemskému povrchu. Šance, že jeho zbytky způsobí větší škody nebo zasáhnou člověka, byly podle odborníků mizivé.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat