Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdivočejší bouře bičují Saturn

Věda

  10:39
Washington - Sonda Cassini, která krouží od roku 2004 okolo Saturnu, dodala astronomům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) snímky obří bouře podobné pozemským hurikánům, která řádí na jižním pólu prstencové planety. Je to vůbec poprvé, co byl úkaz tohoto druhu zaznamenán mimo Zemi.

Vír u jižního pólu Saturnu. foto: NASA

Bouře je podle pracovníků NASA široká přibližně 8000 kilometrů a její vír se pohybuje rychlostí 550 kilometrů za hodinu ve směru hodinových ručiček. Svou šíří se rovná téměř dvěma třetinám průměru naší planety. Mraky okolo oka bouře dosahují výšky 30 až 75 kilometrů, tedy dvakrát až pětkrát vyšší než je běžné u pozemských tropických cyklonů.

VIDEO a FOTOGRAFIE
Pohyb víru (krátký videozáznam poskytnutý NASA; 550 kB)

Další snímky pořízené sondou Cassini
"Vypadá jako hurikán, ale nechová se jako hurikán," popsal dosud neznámý astronomický úkaz Andrew Ingersoll z Kalifornského technologického ústavu v Pasadeně, který se podílí na zpracovávání snímků zaslaných sondou Cassini. Saturnův "hurikán" se podle dosavadních zjištění pohybuje pouze okolo jižního pólu planety.
"Ať je to cokoli, zaměříme se na oko bouře a zjistíme, proč tam je," přiblížil Ingersoll další plány americké kosmické agentury.

Právě oko uprostřed rychle rotujících mraků vede astronomy z NASA ke srovnání bouře na Saturnu s pozemskými hurikány, s nimiž má i další shodné vizuální znaky. Dosud však netuší, zda je také sycena vlhkým vzduchem jako její "příbuzní" na Zemi.

Astronomové již v minulosti zaznamenali bouře na Saturnu i Jupiteru. Nejznámější z nich je velká rudá skvrna na Jupiteru. Žádná z nich však neměla oko podobné hurikánům.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat