Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmodernější sonda se blíží k Marsu

Věda

  18:03
PASADENA - Složitý a nebezpečný manévr bude muset provést nejvyspělejší sonda, jaká kdy byla vyslána k nějaké planetě. Družice Mars Reconnaissance Orbiter se pokusí dostat na oběžnou dráhu kolem rudé planety.

Mars Reconnaissance Orbiter foto: ČTK

Satelit je vybaven přístroji, které by mu měly umožnit zaslat na Zemi desetkrát víc dat, než kolik se zdařilo všem předchozím sondám dohromady.

Na cestu vyrazil v srpnu. Nejožehavější fáze přiblížení k Marsu družici vážící přes dvě tuny čeká v pátek, kdy by se měla dostat na orbitu. Ve 22:24 SEČ se motory na 27 minut
automaticky zapnou kvůli snížení rychlosti o 20 procent na asi 14.000 kilometrů za hodinu, čímž by mělo být umožněno přitahování sondy gravitačními silami planety.

Dostat se na orbitu Marsu se nezdařilo dvěma třetinám všech pozemských družic, které tam byly vyslány, připomněla agentura Reuters.

"Jsme vzrušeni příletem Mars Reconnaissance Orbiter... Můj srdeční tep však stoupá z jiného důvodu," řekl v narážce na nebezpečný manévr Fuk Li, který je programovým manažerem NASA v pasadenském středisku. První radiový kontakt se čeká kolem 23:16 SEČ.

Pokud se kosmickému aparátu podaří dostat do plánované výše na oběžné dráze, což by mělo zabrat zhruba sedm měsíců, mohl by během dvouleté mise pro vědce získat množství důležitých dat a informací o planetě.

Hlavním cílem je, aby NASA mohl určit nejvhodnější místa, na nichž by mohly přistát roboty a jednou snad i kosmonauti. Experti si také slibují informace o tom, zda a jak se na planetě někdy v minulosti vyskytovala voda.

Na oběžné dráze Marsu nyní pobývají tři sondy - americké Mars Global Surveyor a Mars Oddyssey a evropská Mars Express. Na povrchu rudé planety také stále pracují americké roboty Spirit a Opportunity.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat