130 let

Mars Reconnaissance Orbiter | foto: ČTK

Nejmodernější sonda se blíží k Marsu

Věda
  •   18:03
PASADENA - Složitý a nebezpečný manévr bude muset provést nejvyspělejší sonda, jaká kdy byla vyslána k nějaké planetě. Družice Mars Reconnaissance Orbiter se pokusí dostat na oběžnou dráhu kolem rudé planety.
Satelit je vybaven přístroji, které by mu měly umožnit zaslat na Zemi desetkrát víc dat, než kolik se zdařilo všem předchozím sondám dohromady.

Na cestu vyrazil v srpnu. Nejožehavější fáze přiblížení k Marsu družici vážící přes dvě tuny čeká v pátek, kdy by se měla dostat na orbitu. Ve 22:24 SEČ se motory na 27 minut
automaticky zapnou kvůli snížení rychlosti o 20 procent na asi 14.000 kilometrů za hodinu, čímž by mělo být umožněno přitahování sondy gravitačními silami planety.

Dostat se na orbitu Marsu se nezdařilo dvěma třetinám všech pozemských družic, které tam byly vyslány, připomněla agentura Reuters.

"Jsme vzrušeni příletem Mars Reconnaissance Orbiter... Můj srdeční tep však stoupá z jiného důvodu," řekl v narážce na nebezpečný manévr Fuk Li, který je programovým manažerem NASA v pasadenském středisku. První radiový kontakt se čeká kolem 23:16 SEČ.

Pokud se kosmickému aparátu podaří dostat do plánované výše na oběžné dráze, což by mělo zabrat zhruba sedm měsíců, mohl by během dvouleté mise pro vědce získat množství důležitých dat a informací o planetě.

Hlavním cílem je, aby NASA mohl určit nejvhodnější místa, na nichž by mohly přistát roboty a jednou snad i kosmonauti. Experti si také slibují informace o tom, zda a jak se na planetě někdy v minulosti vyskytovala voda.

Na oběžné dráze Marsu nyní pobývají tři sondy - americké Mars Global Surveyor a Mars Oddyssey a evropská Mars Express. Na povrchu rudé planety také stále pracují americké roboty Spirit a Opportunity.
Autoři: Lidovky.cz, ČTK