Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Největší urychlovač světa po 14 měsících běží

Klíčová část LHC, detektor ATLAS (na konci) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíčová část LHC, detektor ATLAS (na konci) | foto: CERNReprofoto

ŽENAVA/PRAHA ŽENEVA, Švýcarsko Po roce oprav za více než 25 milionů eur se včera večer znovu začal probírat k životu největší vědecký experiment všech dob, urychlovač LHC. ve Švýcarsku. Vyplývá to z prohlášení konsorcia CERN, které ho provozuje.

"Paprsek obíhající ve směru hodinových ručiček byl spuštěn ve 22:00 SEČ. Je to významná etapa v perspektivě prvních fyzikálních pokusů v urychlovači částic (LHC), jež jsou očekávány v roce 2010," uvedl v prohlášení CERN, jehož sídlo je v Ženevě.

Z prohlášení dále vyplývá, že CERN uvedl LHC do provozního stavu už ve čtyři hodiny v pátek odpoledne. První výsledky ze zkušebního provozu byly velmi dobré, a tak došlo k mírnému zrychlení plánovaného harmonogramu, který počítal s oběhem první svazků částic až dnes ráno v sedm hodin. Proto se první svazky dostaly do prstence už během noci.

"Je to úžasné, když znovu vidíme obíhat částice v urychlovači," prohlásil generální ředitel CERN Rolf Heuer. "Ještě budeme muset ujít nějakou cestu, než budeme moci začít s výzkumem, ale tento start je velkým krokem vpřed," dodal.

LHC zatím přebírá cizí částice

V tuto chvíli ovšem LHC ještě žádné částice neurychluje. V první fázi, tedy od včerejších pozdních večerních hodin vědci prstencem LHC pouze "vodí" částice urychlené v jiných zařízeních. "LHC je poslední prvek kaskády", vysvětluje Václav Vrba z Fyzikálního ústavu AV ČR, který vede českou skupinu podílející se na klíčovém experimentu v rámci LHC, na detektoru ATLAS. "LHC zatím přejímá svazky z menších urychlovačů." Jejich energie dosahuje zhruba patnáctiny cílové energie LHC.

První srážky dvou proti sobě obíhajících svazků by mohly přijít v polovině prosince, "A to je spíše konzervativní odhad", domnívá se Václav Vrba.

Až po těchto srážkách by se mělo začít s urychlováním částic v samotném prstenci LHC. Do roka by měly svazky dosáhnout přibližně dvou třetin maximálního hodnoty. Už ty jsou několikanásobně vyšší než u jiných urychlovačů. Maxima svých předpokládaných možností pak LHC dosáhne nejdříve v roce 2011.

Drahá chyba

Obří urychlovač jaderných částic, který byl vybudován za téměř tři miliardy eur (asi 74 miliard Kč), musel být pro závadu odstaven z provozu krátce poté, co byl 10. září 2008 spuštěn. Šlo o poruchu na jednom ze supermagnetů. Ta způsobila katastrofálnímu únik hélia, které zařízení chladí na teplotu těsně nad absolutní nulou. Závadu způsobenou špatným zapojením vodičů zavinila lidská chyba.

Nehoda si vyžádala nejen opravy, ale také úpravy celého LHC. "Výrazně se zdokonalil především monitorovací systém," řekl LN Václav Vrba. "Dnes rozumíme LHC lépe než před rokem. Vzali jsme si ponaučení z této zkušenosti a zdokonalili jsme technologii, která nám umožnila problémy překonat," uvedl ředitel urychlovačů Steve Myers.

Obří urychlovač je 27 kilometrů dlouhý kruhový tunel vybavený soustavou asi 9600 velkých magnetů, které řídí a urychlují tok částic. Urychlovač dokáže urychlit pohyb částic tak, že dosahují téměř rychlosti světla. Při jejich srážkách se tudíž mohou vytvořit podmínky, které existovaly těsně po předpokládaném vzniku vesmíru.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...