Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němečtí vědci vyvinuli aerografit. Nejlehčí materiál na světě

Věda

  7:00
HAMBURG - Němečtí vědci vyvinuli nejlehčí materiál na světě. Takzvaný aerografit má hustotu 0,2 miligramu na centimetr krychlový. Mohl by například prodloužit životnost baterií.

Molekula uhlíku foto: Shutterstock

Vědci z Kielu a Hamburku o novém materiálu informují v odborném magazínu Advanced Materials. Jde o trojrozměrnou síť pórovitých trubiček uhlíku, které jsou do sebe navzájem vrostlé. To vše na nano- a mikroúrovni. "Skoro nic to neváží," řekl Rainer Adelung z Kielské univerzity. "Je také vodivý a dá se snadno stlačit," řekl expert.

ČTĚTE TAKÉ:

Ultralehký materiál skýtá mnoho možností využití, řekl Karl Schulte z Hamburské univerzity. Aerografit by bylo možné využít v elektronice.

Například akumulátory a baterie by pak mohly vydržet déle, mít větší kapacitu a mohly by být lehčí. To by znamenalo velkou výhodu zejména v dopravních prostředcích na elektrický pohon.

Nerozpadá se

Protože aerografit velmi dobře absorbuje světlo, mohl by být využit například právě při měření světla.

Aerografit je sice ultralehký, ale stabilní. "Nerozpadá se, lze ho vzít do ruky," zdůraznil Schulte. Vědci se jej dotýkají jen pinzetou. Pozor musí dát jen na to, aby jim ho neodvanul průvan.

Autoři: ,