Internet a web před deseti vypadal v mnoha ohledech jinak než ten dnešní. Nebyl v mnohém tak propojený jako ten dnešní: k nalezení požadovaného obsahu jste museli znát přesnou adresu, anebo se k ní dostat pomocí katalogových vyhledávačů.
Jednotlivé weby na sebe moc neodkazovaly a když už, tak jen prostřednictvím malých ikonek nebo bannerů.
Vzájemné ruční propojování je však u webů, které každý den generují desítky odkazů nadmíru složité. To byl také prvotní důvod pro vznik RSS. To vzniklo v březnu pod taktovkou Netscape, o pár měsíců upravil kód Danem Libby, a tak vznikla verze 0.91, která se v hojné míře používá i dnes, a to přesto, že verze 3.0 je ve zkušebním provozu. Všechny verze jsou totiž vzájemně kompatibilní. Sama zkratka pak vysvětluje účel této technologie – Really Simple Syndication, neboli „opravdu snadné spojování“.
A jaká je podstata fungování tohoto systému? Jedná se o celkem jednoduchý a standardizovaný XML soubor, který odkazuje na samotný článek a nese v sobě i jeho nadpis a krátký perex. Propojení obsahu jednotlivých webů tak najednou bylo jednoduché i pro méně zkušené uživatele.
Tím však potenciál RSS nebyl zdaleka vyčerpán. Brzy se začaly objevovat weby, které se nezabývaly tvorbou vlastního obsahu, ale pouze odkazovaly na další weby. Jedná se například o stránky Delicious, StumbleUpon, Digg anebo český Linkuj.cz. RSS se využívá i šíření odkazů v sociálních sítích jako je Facebook nebo Twitter.
RSS však nezůstalo pouze nástrojem pro webové administrátory, ale dopomohlo i koncovým uživatelům ke komfortnějšímu přístupu k obsahu internetu. Pokud totiž nějaká stránka generuje RSS data, můžete si je jednoduchým způsobem přidat do své RSS čtečky. Ta bývá obvykle integrována ve všech moderních prohlížečích, lze též používat samostatné aplikace. Výhoda je zřejmá – abyste se dostali k požadovanému obsahu, nemusíte navštěvovat datově obsáhlé a mnohdy nepřehledné úvodní stránky, ale stačí kliknout na odkaz v RSS čtečce a dostanete se přímo k požadovanému článku. Není proto divu, že se tento systém stal velmi populární hlavně u uživatelů mobilního internetu. Čtečky umí také mnoho doplňkových funkcí, jako je upozorňování na nové články atd.
Už od roku 2005 je připraven nástupce, kterému se zkráceně říká Atom (plným názvem Atom Syndication Format). Ten funguje na stejném základu, pro odkazování na jednotlivé položky však využívá daleko komplexnějších parametrů. Zatím se však nedočkal žádného masivnějšího rozšíření a nevypadá to, že by měl v blízké budoucnosti populární RSS nahradit.
Nenápadná technologie RSS slaví 10. narozeniny
Na začátku byla snaha propojit jednotlivé servery, které byly do jisté míry izolovanými ostrovy. Po deseti letech se technologie RSS stala neodmyslitelnou součástí internetu