Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepál zahájil sčítání tygrů indických, přidá se i Indie

Věda

  7:00
Stovky odborníků na volně žijící zvířata vybavených kamerami se vydaly do lesů na jižních planinách Nepálu, kde zahájí dosud největší sčítání ohrožených tygrů indických v místních národních parcích. Tento průzkum je nezbytně nutný pro přípravu strategie, jejímž cílem má být zdvojnásobení počtu tygrů indických v Nepálu do roku 2022. To v roce 2010 slíbila místní vláda.

V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem tygr zabil svou ošetřovatelku a pak uprchl z výběhu. foto: ČTK

Předpokládá se, že v současnosti v Nepálu žije 176 tygrů, které ale ohrožují pytláci a zmenšující se přirozené životní prostředí těchto šelem.

Sčítání se uskuteční v několika národních parcích jižního Nepálu; tyto rezervace se táhnou do sousední Indie, která na své straně hranice uskuteční obdobný průzkum.

Tygr (ilustrační foto).

"Simultánní sčítání pomůže zabránit případům, kdy stejný tygr, který překročí hranici, bude započítán dvakrát," řekl agentuře Reuters nepálský ekolog Mahišvár Dhákal. "Tímto způsobem usilujeme o co největší přesnost," dodal. Technici podle něj rozmístí kamerové pasti podél tygřích stezek v oblasti, aby zachytily jejich pohyb.

V lesích Bangladéše, Indie a Nepálu svého času žily tisíce tygrů indických, známých také jako tygři bengálští (Panthera tigris tigris). Ale jejich počet klesl na současných sotva 3000 kusů, uvádějí experti. Jedním z největších problémů spojených s jejich přežitím je nelegální obchod s částmi tygřích těl, po nichž je velká poptávka v tradiční čínské medicíně.

V roce 2010 se Nepál zavázal zdvojnásobit počet tygrů do roku 2022 na svém území. Dosáhnout toho chce jednak zesílenou ochranou jejich přirozeného prostředí a také bojem proti pytláctví.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat