Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nesnažte se mluvit jako rodilí mluvčí, radí metodička výuky angličtiny

Zpátky ke gramatice a překladu. Výuka formou konverzace s rodilými mluvčími má... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpátky ke gramatice a překladu. Výuka formou konverzace s rodilými mluvčími má... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pochází z Anglie, jako lektorka a metodička výuky angličtiny ale působí už dvacet pět let v Čechách. Za tu dobu se podle ní Češi hodně změnili – anglicky komunikují bez ostychu, sebevědomě, a hlavně s úsměvem. Přestože je ale sama cizinka, před kurzy vedenými rodilými mluvčími varuje.

LN:Chci se naučit rychle a dobře anglicky. Co mi doporučíte?
Nekupujte si publikace typu „Anglicky za tři měsíce“. Dobře se prodávají, jejich nastudováním se z vás ale obstojně hovořící mluvčí nestane. S nadsázkou říkám, že takzvaná zázračná metoda existuje. Vtip je ale v tom, že pro každého jiná. Žádná konkrétní rada, která by fungovala pro všechny, není. Každému vyhovuje něco trochu jiného. Ze všeho nejdůležitější je motivace. Zamilujte se do cizince a půjde vám učení samo.

LN:Nestačí, že chci umět anglicky kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění?
Je to trochu málo, i když samozřejmě záleží, nakolik je pro vás osobně toto hledisko důležité. Rychleji se učí lidé, kteří mají vážný zájem o danou kulturu a jazyk, mají pro ně vášeň, případně chtějí nebo musí v dané zemi žít. V takovém případě jsou cílovým jazykem obklopeni – slyší ho na ulici, v obchodě, v restauraci, hromadných dopravních prostředcích i při každém zapnutí televize nebo rádia.

LN:Co když ale vycestovat nechci nebo nemohu? Naučím se jazyk z domova tak, že budu na první poslech k nerozeznání od rodilého mluvčího?
Můžete se ho naučit velmi dobře. Stopy češtiny ve vašem projevu ale nejspíš zůstanou – a to není vůbec na škodu, naopak. Češi jsou posedlí tím, aby mluvili jako rodilí mluvčí, chtějí odstranit všechny stopy českého přízvuku. Jenže když přijedete do Londýna a spustíte až příliš suverénní angličtinou bez přízvuku, budete působit nepatřičně. Vaše kultura a mentalita vás nakonec stejně prozradí. Přestože promluvíte jako místní člověk, ve vašem myšlení a jednání zůstane něco cizího. A tuto kombinaci nebudou vaši posluchači vnímat jako sympatickou. Mnohem důstojnější je promluvit dobrou angličtinou s přirozeným českým přízvukem. Uděláte důvěryhodnější dojem.

LN:Učebnicím slangových výrazů, které se často objevují v knihkupectvích, tedy nejspíš nefandíte...
To máte pravdu. Lidé, kteří si je kupují, si myslí, jací nebudou frajeři, když budou slang používat. Chtějí být autentičtí a ukázat, jak dobře jazyk ovládají. Nakonec se ale spíš ztrapní. Na tomto poli je příliš velký prostor pro to, udělat chybu. Veškerý efekt se pak obrátí proti vaší snaze.

LN:Na co se tedy zaměřit a z čeho se učit?
Respektujte daný jazyk a jeho kulturu, přistupujte k němu s pokorou. Velmi podstatná je jazyková vhodnost – použití správného výrazu či stylu v tom správném společenském okamžiku. Napsat vhodně e-mail, umět správně pozdravit a oslovit. Platí pravidlo, že člověku, kterému bych vykala v češtině, neříkám „hi“ a ne oslovuji ho křestním jménem. Od svých českých studentů už jsem si na pozdrav „hi, Sára“ musela tak trochu zvyknout. Britští studenti by tak svou učitelku ale nikdy neoslovili. Češi mají z angličtiny zřejmě dojem uvolněnosti a neuvědomují si, že i tady je třeba ctít rozdíl mezi tykáním a vykáním. Problém je, že angličtinu často odposlouchávají z nevhodných zdrojů.

Co dělá Čechům při zvládání angličtiny největší potíže? Proč je lepší český učitel než rodilý mluvčí? A za jak dlouho se dá jazyk naučit?

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ NA KULATO AŽ 35.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč