Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Netbooky – levné a malé

Asus Eee PC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asus Eee PC. | foto: AsusReprofoto

Podobně, jako se ve světě mobilů skloňuje iPhone, má i oblast mininotebooků svého nekorunovaného krále. Jmenuje se Asus Eee a do jisté míry definoval novou kategorii přenosných počítačů.

Notebooky s vahou okolo jednoho kilogramu samozřejmě existovaly už před příchodem Asusu Eee, jejich nejznámějším zástupcem je například řada Vaio od Sony. Tyto počítače však pracují s trochu odlišnou filozofií – svému uživateli se snaží nabídnout stejnou výbavu a výkon, jaký mají klasické notebooky. Výsledkem bývá velmi vysoká cena nezřídka kdy přesahující padesát tisíc korun.

Přelom, který Asus do oblasti notebooků vnesl, přichází v odlišném přístupu: lehká inspirace „stodolarovým“ notebookem pro rozvojové země způsobila, že mnoho funkcí a jejich parametrů bylo ořezáno na minimální možnou míru. Sedmipalcový displej o rozlišení 800 x 480 bodů doprovází SSD disk o kapacitě pouhé 4 GB. I přesto že lze tento netbook provozovat s operačním systémem Windows XP, jako základní varianta byl zvolen Xandros – derivát Linuxu.

Podle některých se jedná o poslední chybějící článek ve spektru kapesní počítače – notebooky – stolní počítače. Není tedy divu, že se po Asusu Eee 701, jak byl první model pojmenován, strhla velká poptávka, která vyústila v nedostatek přístrojů a opožděné dodávky. Přístroj se v současné době prodává za velmi příjemných 7,5 tisíce korun.

Záhy se podobné přístroje začaly objevovat v nabídce jiných společností. Největšími konkurenty původního Asusu jsou jeho kolegové z vlastní stáje. V průběhu léta se dostal do prodeje model Eee 901, který odstraňuje mnohé neduhy předcházejícího modelu: displej byl zvětšen na 8,9“ a disponuje rozlišením 1024 x 600 bodů, disk povyrostl na 20 GB (u variant s Windows XP na 12 GB) a počítači přibyl tolik žádaný bluetooh. Díky šestičlánkové baterii nemá počítač problém při běžné kancelářské práci fungovat až osm hodin. Cena přitom nepřesáhla deset tisíc, a proto je Eee PC 901 jedním z nejatraktivnějších modelů od Asusu.

Pomalu už se začíná prodávat i model Eee PC 1000H, který opouští kategorii netbooků a tvoří most ke skupině běžných notebooků. Zvětšené šasi sice přináší pohodlnější klávesnici a klasický pevný disk více místa, váha se však výrazně přehoupla přes magický jeden kilogram.

Dále se připravuje model 904, který kombinuje šasi 1000H a výbavu 701. Začínáte se v tom ztrácet? Pak vězte, že během následujícího roku se Asus chystá představit až dvacet nových modelů.

Asus Eee PC
 
Každý chce být in
Podobná zařízení se objevují i v nabídce jiných firem a to jak zavedených výrobců notebooků, tak i méně známých producentů, kteří zde cítí šanci, jak prorazit.

Do první skupiny patří například Acer se svým Aspire One. Ten do jisté míry kopíruje výbavu Eee 901 a nabízí se ve dvou variantách – za osm tisíc s SSD diskem a Linuxem, za 10 tisíc pak dostanete 120 GB harddisk a Windows XP.

Podobnými parametry jsou obdařeni i zástupci od Dellu (Dell E), MSI a Mivvy. Naopak zcela vlastní cestou se vydává mininotebook od HP s názvem 2133 Mini-Note PC. Jako jediný je totiž postaven na platformě VIA a jeho devítipalcový displej zvládá zobrazit rozlišení až 1280 x 768 bodů. Rovněž slot pro ExpressCard bývá obvyklý spíše u větších notebooků. Daní za tyto parametry je však poměrně nízká výdrž na baterie.

Něco jiného
Než se necháte zlákat k výběru nějakého z netbooků, pak si dobře promyslete, k čemu ho budete primárně využívat. Omezená hardwarová výbava umožňuje spuštění pouze méně náročných aplikací, netbooky se tak hodí hlavně na kancelářskou práci.

Dalším limitujícím faktorem může být nepřítomnost pro někoho nezbytné optické mechaniky, rovněž redukované rozměry klávesnice nemusejí vyhovovat každému.

Je tedy třeba mít na paměti, že se nejedná o zmenšené notebooky, ale novou třídu výpočetní techniky, která má své omezené možnosti i využití.

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...