Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Netopýři mají dokonalou navigaci, skoro jako GPS

Věda

  10:00
MADRID - Příroda vybavila netopýry nejen vynikajícím navigačním systémem, který si v ničem nezadá se systémem GPS. Tito letouni mají ale také jakousi vnitřní mapu, která jim pomáhá vracet se na známé místo i z lokality, kde předtím nikdy nebyli, napsal španělský deník El Mundo o výsledcích výzkumu izraelských vědců.
Ilustrační foto netopýra

Ilustrační foto netopýra foto: ČTK

Netopýři jsou schopni létat i ve tmě velkou rychlostí, aniž by narazili do sebemenší překážky. A některé druhy, například kaloň egyptský (Rousettus aegyptiacus), překonávají každou noc desítky kilometrů z jeskyně, v níž přes den odpočívají, až ke svým oblíbeným stromům s ovocem. A to přesto, že cestou míjejí podobné zdroje ovoce, upozornili badatelé z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

ČTĚTE VÍCE Z VĚDY

Podle vědců mají netopýři jakousi vnitřní mapu, kterou si sami vytvářejí podle míst, která už navštívili a která rozeznávají díky geografickým charakteristikám či umělému osvětlení. A také mají navigační mechanismy s velkým měřítkem, jež jim umožňují najít jejich jeskyni i v případě, že jsou přemístěni do vzdálené oblasti, v níž dříve nikdy nebyli.

Pozornost mnohých vědců dosud přitahovala schopnost orientace ptáků, hmyzu či želv, která se stala v posledních letech předmětem zkoumání v jejich přirozeném prostředí. Avšak výzkumy savců se dosud omezovaly na laboratorní prostředí, v němž fakticky nelze vytvořit potřebné podmínky do takové míry jako v přírodě.

Kaloňové

Proto nyní izraelští badatelé umístili na kaloně egyptské miniaturní přístroje GPS, které monitorovaly trasy jejich letů. Každý přístroj vážil pouhých deset gramů a obsahoval miniaturní receptory, baterii a paměť pro uchování shromážděných dat.

Badatelé nejprve sledovali kolonii kaloňů z jedné jeskyně v Bejt Šemeš (západně od Jeruzaléma). Každou noc netopýři létali za potravou do oblíbené "restaurace" rychlostí až 40 kilometrů v hodině ve zhruba stometrové výšce.

Jejich oblíbené ovocné stromy se nacházely ve vzdálenosti 12 až 25 kilometrů od jejich domovské jeskyně a kaloni noc co noc létali ke stejným stromům, ať byly sebedál. Přitom přelétali nad stromy téhož druhu, jež byly blíže jejich domovu.

Výzkumníci některé z netopýrů posléze přemístili do jeskyně v pouštní oblasti asi 44 kilometrů od jejich původního domova. Část z nich ve večerních hodinách vypustili, aby si našli potravu. Druhou skupinu ale na místě nakrmili ještě za dne a vypustili před setměním.

"Hladoví" kaloni neměli problém vyhledat oblast se svými oblíbenými stromy a vrátit se pak do své původní jeskyně. Skupina, která byla předem nakrmena, se vydala domů rovnou, aniž předtím vyhledala své ovocné stromy.

Vědci soudí, že se netopýři zřejmě řídili vizuálními signály - například světly z lidských sídlišť nebo pahorky v oblasti města Beerševa na jihovýchodě Izraele.

Netopýři útočí na lidi v Amazonii.

V dalším pokusu přemístili netopýry až do kráteru vzdáleného 84 kilometrů jižně od jejich jeskyně. Některé vypustili z vrcholu kráteru, jiné z níže položených částí. Většina z kaloňů byla schopna se vrátit domů. Ovšem bylo to snazší pro ty, kteří byli vypuštěni z větší výšky. Ti, kteří byli na dně jícnu, působili dezorientovaně a trvalo jim déle, než našli cestu na sever.

Badatelé jsou přesvědčení, že tito savci mají jistý navigační mechanismus, jenž jim pomáhá vypočítávat polohu, když nemají v dohledu žádný opěrný bod.

Tento mechanismus je možná schopný detekovat magnetická pole nebo dokonce vůni větru, jenž vane ze Středozemního moře do Negevské pouště. Jde o vynikající navigační systém zásadního významu pro jejich přežití.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...