Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Netopýři mají jako lidé 'vícesměrný' mozek

Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři | foto: ČTK

MADRID Nejen člověk je schopen používat stejné neurony k poslechu dvou různých zvuků současně. Podobně "vícesměrný mozek" totiž mají i netopýři, zjistili podle španělského deníku El Mundo američtí vědci.

Člověk může poslouchat hudbu a zároveň i konverzaci ve stejný okamžik, jelikož jeho mozek je schopen oddělit sluchové vjemy a odklánět je do různých polokoulí. To obvykle ale není případ malých létajících savců.

Vědci z Georgetownské univerzity ve Washingtonu teď zjistili, že netopýři dokážou vysílat i přijímat signály, jež jim umožňují orientovat se při letu, a zároveň vnímají, co se jim snaží sdělit jiní jedinci jejich druhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Badatelé v čele s Jagmeetem Kanwalem si vybrali k prozkoumání vícesměrné funkce mozku právě netopýry - tito živočichové totiž mají schopnost nejen orientovat se s pomocí biologického sonaru, ale také vydávají ultrazvuk a přijímají ozvěnu od předmětů ve svém okolí, která se v jejich organismu zesílí. A také vysílají zvuky vzkazující například "ustup", "dej pozor", "prosím" nebo "mám tě rád".

Kanwalův tým zjistil, že nervové okruhy v obou mozkových polokoulích dovolují netopýrům navigovat, rozhlížet se po okolí a kromě toho ještě "hovořit" se svými druhy. Při výzkumu badatelé zavedli ultratenký drátek (jako lidský vlas) do mozků vybraných probuzených netopýrů a pak jim pouštěl signály echolokace a vzkazy, které předtím převedli do digitalizované podoby. Signály byly vysílány s různou intenzitou a v různých směrech do obou polokoulí.

Ilustrační foto netopýra

Pomocí rezonance mozku byla zaznamenána aktivita jeho neuronů - v pravé mozkové kůře ale neurony reagovaly s větší silou na zvuky echolokace než na vzkazy, zatímco v kůře levé polokoule reagovaly opačně. Reakce neuronů tak naznačily funkční specializaci obou mozkových částí.

Podle Kanwala funguje lidský mozek obdobně - umožňuje mu rozeznat kombinace fonémů (jednotek rozhovoru), jako jsou slabiky nebo slova. "Obě poloviny mozkové kůry jsou spojeny odlišným 'drátem', což způsobuje, že jedna část je při komunikačním 'hovoru' účinnější než druhá," vysvětlil Kanwal.

Vědec soudí, že pochopením neurologické základny hovoru lze pomoci k oživení komunikačních vad u některých dětí, které trpí například dyslexií, a k nápravě vad ve verbální komunikaci. "Doposud nebylo možné studovat podrobně neurony zapojené do tohoto procesu," upozornil. Proto je podle něho tak důležité zkoumat je na jiném savci než na člověku.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...