Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevídaná sucha přijdou již v první půlce století, varují vědci

Věda

  22:25
WASHINGTON - Některým z nejobydlenějších částí světa - jihovýchodní Asii, včetně Číny, jižní Evropě, severní Africe, západu Spojených států a většině Latinské Ameriky - hrozí v tomto století bezprecedentní sucha. Vyplývá to alespoň ze studie amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR), o němž informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto foto: Reuters

Období sucha sice řada vědců v souvislosti s klimatickými změnami předpovídá již dlouho, podle americké studie založené na počítačovém modelu budou však mít vážný dopad již ve 30. letech tohoto století a na jeho konci překonají vše dosud známé z historie.

Aby názorně ukázali, za jak závažnou situaci považují, vytvořili vědci takzvaný index sucha PDSI (Palmer Drought Severity Index). Kladná čísla na této stupnici značí mokrá či vlhká období a záporná čísla ukazují na období sucha.

Nejhorší období sucha za několik posledních desetiletí postihlo západní Afriku v 70. letech 20. století. Na indexu PDSI vědci toto období hodnotí stupni -3 až -4. Naproti tomu sucha na konci tohoto století odhadují na stupně -15 až -20. Hlavní autor studie Aiguo Dai je přesvědčen, že střední hodnoty teplot žádné z dekád v dějinách nedosáhly takového stupně.

Zatímco planeta bude jako celek sušší, existují podle vědců regiony, ve kterých naopak srážek přibude. Mezi takové oblasti patří například většina severní Evropy, Rusko, Kanada, Aljaška nebo některé regiony na jižní polokouli. Podle Daie se tyto oblasti mohou stát snáze obyvatelnými než dnes, ale omezené sluneční záření a velmi studené noční teploty prý stejně neumožní rozšíření zemědělství do všech těchto regionů.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat