Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nezachraňujte velryby, lepší je eutanazie

Věda

  8:46
LONDÝN - Pohled na kytovce uvázlé na pláži je vždycky smutný. Zvířata mohou umírat celé dny, a proto mnoho lidí pocítí touhu inteligentním mořským savcům pomoci. Podle Adama Grogana z britské Královské společnosti proti týrání zvířat je ale v tomto případě dobré udržet emoce na uzdě a velrybám dopřát milosrdnou smrt.

Lidé pomáhají kytovcům uvízlým na pláži foto: Reprofoto

Zvířata, která se s pomocí lidí dostanou po dlouhých hodinách na suchu zpět do moře, totiž stejně většinou nemají šanci na přežití.

 Vědci měli v posledních letech příležitost zkoumat mnoho uvázlých velryb, například vorvaně obrovské. Mohli ještě zaživa odebrat vzorky krve a prováděli i pitvy. Podle veterinářů z Londýnské zoologické společnosti rybám na suchu hrozí kromě dehydratace i poškození ledvin. Když je přestane nadlehčovat voda, začnou se pouhým působením ohromné váhy těla poškozovat tkáně. Ze svalů se do krevního oběhu uvolňuje protein myoglobin.

 Tato svalová bílkovina je podobná hemoglobinu z červených krvinek. Myoglobin pomáhá přenosu kyslíku z krve do mitochondrií a je zřejmě nezbytný pro funkci srdce a dalších výkonných svalů. Ve svalech savců uzpůsobených k potápění do velkých hloubek, tedy i velryb, je zastoupen obzvlášť hojně. Naneštěstí je ale tato látka pro ledviny toxická.

 Po hodině „na suchu“ jsou ledviny už nezvratně poškozeny. Když se velryby vrátí do vody, může krev v těle cirkulovat bez překážek a ledviny dostanou ještě vyšší dávku myoglobinu. Ze „zachráněných“ kytovců tak ve skutečnosti přežije jen zlomek. Často se také stává, že se velryby krátce po vyproštění znovu vrhnou na souš. Smrtící injekce by jejich utrpení zkrátila.
Témata: ledvina

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat