Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nic podobného nepamatuji, říká o výbuchu sopky seizmolog

Věda

  14:34
PRAHA - Výbuch sopky Eyjafjöll je výjimečný velkým množstvím magmatu, říká Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. foto: Akademický bulletin.

Do jaké míry byl výbuch sopky na Islandu překvapivý?
Výbuch žádné islandské sopky není překvapivý, je tam mimořádně velká sopečná aktivita. Jen v jižní části ostrova, kde se nachází sopka Eyjafjöll, je jich asi pět nebo sedm blízko u sebe.

Překvapivý je ale dopad tohoto výbuchu na zbytek Evropy - není obvyklé, aby se vytvořil tak velký mrak a šel tímto směrem. Podobnou událost nepamatuji. V jiných částech světa ale sopky problémy v letecké dopravě způsobují. Naposledy způsobila větší potíže sopka Pinatubo na Filipínách v roce 1991, kdy bylo poškozeno asi 20 letadel, ale žádné naštěstí nespadlo.

Sopečný prach: děsivý nepřítel letadel

Sopka Eyjafjöll ale byla posledních 200 let v klidu...
Dvě stě let není v geologické historii nic. Některé vulkány jsou v určitém období své existence aktivní prakticky pořád, jako dnes Stromboli u Itálie nebo Hekla na Islandu nedaleko sopky Eyjafjöll. Ta je aktivní také poměrně často, eruptivní fáze nastává každých pět šest let a některé periody vulkanické aktivity jsou velmi dlouhé, trvají třeba rok.

Čím je tedy aktuální výbuch tak výjimečný?
Při jejím oživení se dostalo k povrchu nezvykle velké množství magmatu. Z něj se uvolňují plyny, které vyprskávají materiál do vzduchu. Těžší částice spadnou v bezprostředním okolí a ty lehčí vytvoří mrak. Pak záleží na tom, jaké jsou zrovna cirkulace v ovzduší a pohyby jednotlivých front a v tomto případě jsou tak nepříznivé, že ženou mrak nad západní, severní a střední Evropu.

Mrak popela z islandké sopky pozastavil lety nad Evropou

Mohlo mít na průběh erupce vliv i to, že se sopka nachází pod ledovcem?
Je pravda, že pokud se voda dostane do magmatu, zvyšuje jeho explozivitu. Některé silné výbuchy se dávají do souvislosti s tím, že se stoupající magma dostalo do kontaktu s velkými podzemními rezervoáry vody. Takže to i tady mohlo přispět k vyšší aktivitě vulkánu, ale domnívám se, že hlavní příčina je ve velkém množství materiálu přineseném z hlubokých partií Země.

Jaké je chemické složení materiálu, který se dostal do ovzduší?
Částečky tvoří víceméně standardní bazaltová láva s vysokým obsahem oxidu křemičitého. Problém by ale mohl být v tom, že by se v mraku mohly nacházet i toxické plyny. Ale na stránkách islandského meteorologického institutu, kde je o explozi spousta informací, jsem nic o případných koncentracích toxických plynů nenašel, takže to vám bohužel nemohu říct.

Je možné podobné události předvídat?
Islandští vulkanologové výbuch předpověděli 14 dní předem. Pozorovali, jak se slabá zemětřesení stěhují z hloubek kolem 10 km k povrchu. Takže na to byli připraveni a včas došlo k nezbytným opatřením včetně evakuace. Ta byla nutná i kvůli tání obrovského množství vody z ledovce nad vulkánem, která způsobí záplavy.

Lze odhadnout, jak dlouho aktivita sopky potrvá?
Obávám se, že ne. Pročítal jsem zprávu o její aktivitě den po dni od 20. března, kdy se začala probouzet. Začátkem dubna zemětřesení ubývala a zdálo se, že se sopka uklidňuje, ale pak došlo k výbuchu o několik kilometrů dál... Žádný nástroj k odhadnutí toho, zda aktivita potrvá týdny, měsíce nebo třeba rok, jako tomu bylo u nedaleké sopky Hekla, bohužel nikdo v ruce nemá.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!