Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Nobelovu cenu za fyziku dostala mezinárodní trojice vědců za experimenty s fotony

Vyhlášení Nobelovy ceny za fyziku 2022 foto: Reuters

Laureáty Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2022 jsou Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger. Trojice vědců se věnuje výzkumu v oboru kvantové fyziky a ocenění dostane za experimenty s provázanými fotony, oznámila dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd.
  12:36

Vědci provedli průkopnické experimenty s provázanými kvantovými stavy, při nichž se dvě částice chovají jako jedna jednotka, i když jsou navzájem oddělené. Těmito pokusy vědci ukázali cestu k novým technologiím spočívajícím na kvantových informacích, zdůvodnila své rozhodnutí švédská akademie.

Loni dostali Nobelovu cenu za fyziku Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi za práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu.

Už v pondělí byl vyhlášen letošní držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství. Stal se jím švédský vědec Svante Pääbo, průkopník vědního oboru paleogenetiky člověka.

Nobelovka za pravěký sex. Jak švédský genetik zjistil, že máme mezi předky neandertálce

V následujících dnech budou oznámena jména laureátů Nobelových cen za chemii, literaturu a za mír.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která činí deset milionů švédských korun (22,6 milionu českých korun).

Laureáti ocenění slavnostně převezmou 10. prosince, v den výročí úmrtí švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, na základě jehož závěti jsou ceny udělovány.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat