Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nobelova cena dnes Rusko minula, povzdechli si v Moskvě

Věda

  18:54
MOSKVA - S radostí a obdivem přijala dnes ruská média informaci o nových nositelích Nobelovy ceny za fyziku, kteří vzešli z ruského akademického prostředí a usadili se v britském Manchesteru. Jen občas zprávy o ocenění Andre Geima a Konstantina Novoselova dokresluje lehká výčitka - tu samou práci přece mohli oba vědci odvést v Rusku. "Nobel dnes ale Rusko minul," poznamenala agentura Interfax.

Prestižní Nobelova cena. foto: REPRO LNReprofoto

Radost z ocenění pociťoval prezident Dmitrij Medveděv, než se ovšem dozvěděl, že k objevu došlo v Manchesteru. "Znamená to, že máme spoustu skvělých talentů s vynikajícím vzděláním, ale zároveň jim nedokážeme vytvořit potřebné podmínky pro práci doma," řekl prezident ruským médiím.

Čtěte také

Podobný názor vyslovili i ruští vědci, z nichž mnozí jsou světovou špičkou ve svém oboru. "Každý ruský vědec musí pociťovat hrdost na nehynoucí ruskou školu fyziky, která o sobě dala znovu tak hlasitě vědět, tentokrát ovšem díky kolegům v Británii," řekl agentuře ITAR-TASS ředitel ruského Ústavu elektrofyziky a elektrické energie Filipp Rutberg.

Připustil, že zprávu o ocenění Geima s Novoselovem přijal se smíšenými pocity. Ruská fyzika je podle něj podfinancována a talentovaní vědci ve vlasti nenacházejí perspektivu. "Rozvinuté země neomylně sahají po talentech vypěstovaných v Rusku, aby se pak chlubily jejich úspěchy," posteskl si Rutberg.

Andre Geim a Konstantin Novoselov, které dnes všechna ruská média svým čtenářům představují pod jejich původními ruskými jmény Andrej Gejm a Konstantin Novosjolov, mohli podle shodného názoru ruských vědců stejných úspěchů dosáhnout i doma v Rusku. "Máme v Rusku veškeré zařízení potřebné k tomu, aby udělali takovou práci doma," řekl moskevskému rozhlasu zástupce ředitele Ústavu fyziky pevných látek Alexandr Levčenko. "Stejných úspěchů mohli dosáhnout v našich ústavech," dodal.

Nobelovu cenu za fyziku dostali Geim a Novoselov za objev, kterým popřeli teorii slavného sovětského fyzika a laureáta Nobelovy ceny Lva Landaua.

Řekl to dnes ruské agentuře ITAR-TASS hlavní vědecký tajemník Kurčatovova ústavu Pavel Kaškarov. Landau totiž dokazoval, že dvourozměrný krystal se strukturou grafenu nemůže existovat, protože je příliš nestabilní. Mnozí vědci se snažili dokázat opak, ale podařilo se to nyní až Geimovi s Novoselovem, uvedl Kaškarov.

"Skvělí vědci vykonali úžasnou práci," pochválil kolegy další ruský nositel Nobelovy ceny za fyziku Žores Alfjorov. "Bohužel, sotva je můžeme označit za ruské vědce, vždyť žijí v Británii." Andre Geim se narodil v jihoruském Soči v roce 1958, Konstantin Novoselov je rodák z Nižního Tagilu na Urale, kde se narodil v roce 1974. Oba jsou absolventy Moskevského fyzikálně technického ústavu (MFTI). Geim má nyní nizozemské občanství, Novoselov přijal občanství britské.

Nobelovu cenu za fyziku dostalo v minulosti deset sovětských nebo ruských fyziků. Lev Landau, rodák z ázerbájdžánského Baku, ji obdržel v roce 1962 za práci v oboru supratekutosti. Jako zatím poslední Rus dostal toto vysoké ocenění v roce 2003 za přínos v oblasti kvantové fyziky Vitalij Ginzburg spolu s Američanem ruského původu Alexejem Abrikosovem a Britem s americkým pasem Anthonym Leggettem.

Autor: