Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

'Nobelovku' si rozdělí vědci za výzkum imunity

Prestižní Nobelova cena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prestižní Nobelova cena. | foto: REPRO LNReprofoto

STOCKHOLM Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice imunologů. Královská švédská akademie věd ocenila Američana Bruce Beutlera, Francouze původem z Lucemburska Julese Hoffmanna a Kanaďana Ralpha Steinmana, kteří se podíleli na popisu lidského imunitního systému.

Beutler a Hoffmann ocenění získali za objev vrozené imunity a společně dostanou polovinu z dotace ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 27 milionů Kč), s níž je každá z Nobelových cen spojena.

Zbylých pět milionů švédských korun připadne Steinmanovi, jenž byl oceněn za objev dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém.

Bruce Beutler a Jules Hoffmann objevili bílkoviny, které umí odhalit bakterie a další mikroorganismy - "vetřelce" v našem těle, což je první krok v obranné imunitní reakci našeho organismu. Tyto bílkoviny jsou základem tzv. vrozené imunity, která funguje i u prinitivních organismů.

Ralph Steinman objevil tzv. dendritické buňky, které se podílejí se na dalším kroku obranné reakce - odstranění nežádoucích vetřelců z našeho těla. Dendritické buňky jsou základem tzv. získané imunity, která je typická pro složitější živočichy a člověka. Systém získané imunity je do jisté míry "učenlivý" a jeho reakce se mění na základě předchozích zkušeností. Steinman si však cenu nepřevezme, protože v pátek náhle zemřel.

Více o úmrtí Ralpha Steinmana

Loni Nobelovu cenu za lékařství získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Šanci získat Nobelovu cenu měli letos i Češi. Mezi tuzemské naděje patřil významný vědec a objevitel antivirotik Antonín Holý. Spekulovalo se také o Jiřím Bártkovi, který se věnuje výzkumu regulačních mechanizmů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů.

Nobelovy ceny

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

V úterý bude následovat udělení ceny za fyziku, ve středu za chemii, ve čtvrtek bude znám nositel ceny za literaturu a v pátek Nobelovy ceny za mír. V pondělí 11. října bude udělena cena za ekonomii.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...