Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Jamanaka a Gurdon umí "omladit" buňky, teď dostali Nobelovu cenu

Šinja Jamanaka na snímku z přednášky na Kjótské univerzitě (2008). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šinja Jamanaka na snímku z přednášky na Kjótské univerzitě (2008). | foto: ČTK

STOCKHOLM Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali společně japonský výzkumník Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon. Královská švédská akademie věd je ocenila za buněčný výzkum.

Jejich objevy otevírají cestu k možné regeneraci poškozených orgánů nebo k jejich nahrazení novými, které vzniknou na základě původních buněk pacienta. Přeprogramováním je možné dospělou buňku "omladit" a nechat ji vyvinout do jakékoli podoby tkáně těla. Přeprogramované buňky se totiž stávají pluripotentní, což znamená, že jsou schopny se dělit do mnoha různých typů buněk.
"Získání ceny pro mě není jen nesmírnou poctou, ale také významným povzbuzením k dalšímu výzkumu pro mě samotného, mé kolegy a všechny vědce pracující s pluripotentními buňkami," uvedl Jamanaka v prohlášení. Dodal, že se svým týmem bude pracovat tvrději, aby se jim podařilo vyvinout účinné léky a nové léčebné postupy.

Šinja Jamanaka

Japonec Šinja Jamanaka se proslavil tím, že dokázal, že kmenové buňky se mohou vytvořit z kožních buněk, což podstatně snižuje potřebu využívat k dalším výzkumům lidská embrya. Narodil se 4. září 1962 v městě Higašiósaka v prefektuře Ósaka. Vystudoval univerzitu v Kóbe a Ósackou městskou univerzitu. Věnoval se jako vědec i pedagog ortopedii a hlavně kardiovaskulárním chorobám, působil například v Gladstoneově institutu kardiovaskulárních chorob.
V současnosti je ředitelem a profesorem střediska pro výzkum kmenových buněk při Kjótské univerzitě. Jamanaka je držitelem mnoha ocenění, loni například získal Wolfovu cenu za lékařství.

Vše začalo Gurdonovým pokusem z roku 1962 - nahradil jádro nedospělé buňky vajíčka žáby jádrem z dospělé střevní buňky. Z takto upravené vaječné buňky se vyvinul zcela normální pulec. DNA dospělé buňky stále měla všechny potřebné informace ke správnému buněčnému vývoji žáby. Jamanaka po více než 40 letech objevil, že nedotčené dospělé buňky myši mohou být přeprogramovány na nedospělé kmenové buňky, tedy na takové, které se mají schopnost přeměnit v jiný buněčný typ. Toho dosáhl využitím pouze několika genů.

John Gurdon

John Bertrand Gurdon je britský vědec působí v oblasti vývojové biologie. Narodil se 2. října 1933 a po absolutoriu na střední škole v Etonu si zvolil na Oxfordské univerzitě klasická humanitní studia, ale později přestoupil na embryologii. Proslavil se průkopnickým výzkumem v oblasti klonování a přenosů buněčných jader. V roce 1995 byl uveden do rytířského stavu. Nedávno též získal Laskerovu cenu - nejprestižnější ocenění v USA udělované za lékařský výzkum.

Dneškem začal týden vyhlašování laureátů prestižních ocenění za úspěchy ve vědě, literatuře a v úsilí o světový mír. Jako poslední bude za týden v pondělí oznámeno jméno nositele Nobelovy ceny za ekonomii, která se uděluje od roku 1969. Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně předány 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí. 

Finanční odměna spojená s Nobelovou cenou bude oproti loňsku kvůli hospodářské krizi o 20 procent nižší, místo deseti milionů švédských korun (zhruba 29 milionů Kč) činí osm milionů.

Historie Nobelovy ceny

Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896).
Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...