130 let
Geim a Novoselov

Geim a Novoselov | foto: ČTK

Nobelovu cenu za fyziku získali Geim a Novoselov, objevitelé grafenu

Věda
  •   11:55aktualizováno  13:07
STOCKHOLM - Letošní Nobelova cena za fyziku patří vědcům Andremu Geimovi a Konstantinu Novoselovovi za bádání spojená s grafenem, formou uhlíku podobnou grafitu (tuze). Oznámila to dnes Švédská královská akademie věd, která toto oborové ocenění uděluje. Oba vědci původem z Ruska působí v Británii na Manchesterské univerzitě. Geim má nizozemské občanství, Novoselov přijal občanství britské.

Grafen má podle odborníků perspektivní využití v elektronice, kupříkladu při výrobě počítačových prvků, či v oblasti nanotechnologií. Experimenty s grafenem by mohly vést k vývoji nových materiálů a "výrobě inovační elektroniky", uvedla švédská akademie.

Kdo jsou...

Andre Geim
Andre Geim- Andre Geim se narodil se v říjnu 1958 v ruské Soči, má však nizozemské občanství.
- V roce 1987 získal doktorský titul na Institutu fyziky pevných látek
Ruské akademie věd. V následujících letech pracoval jako výzkumník v ruském Institutu mikroelektronických technologií. Počátkem 90. let absolvoval stáže na univerzitách v Nottinghamu, Bathu a Kodani. V letech 1994 až 2000 byl profesorem na univerzitě v nizozemském Nijmegenu. Od roku 2001 působí na univerzitě v Manchesteru.

Konstantin Novoselov
Konstantin Novoselov- V současnosti je profesorem na Manchesterské univerzitě, kam následoval svého učitele Geima. Oba vědci zahájili dlouholetou spolupráci v oblasti nanostruktur v Nizozemsku.
- Doktorát získal Novoselov roce 2004 na Nijmegenské univerzitě
(Nizozemsko). Svou vědeckou kariéru ale nastartoval v Rusku, kde vystudoval Moskevský fyzikálně technický institut.
- Narodil se v srpnu 1974 v Nižním Tagilu v Rusku. Kromě ruského má i britské občanství.

Krystaly grafenu tvoří extrémně tenká síť jedné vrstvy atomů uhlíku
uspořádaných do tvaru šestiúhelníků. Vědcům se ho podařilo poprvé vyrobit v roce 2004 na univerzitě v Manchesteru. Unikátní na tomto materiálu je, že jeho elektrony se chovají, jako kdyby neměly žádnou hmotnost a pohybovaly se rychlostí světla.

Jde v současnosti o nejtenčí a zároveň nejpevnější známý materiál s nejlepší tepelnou vodivostí. Je také výborným vodičem elektrického proudu. Díky tomu, že je průhledný, počítá se například s jeho využitím při výrobě displejů, panelů či dotykových obrazovek a možná dokonce solárních článků.

"Firma Samsung už pracuje na vývoji LCD obrazovek s grafenem a do dvou let slibuje jejich uvedení na trh," uvedl pro LN Ludvík Smrčka z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Podle českého odborníka se díky grafenu do pěti let dočkáme revoluce v elektronice. Využití tohoto materiálu při výrobě některých elektronických součástek může například výrazně zvýšit kapacitu počítačových pamětí a mikroprocesorů. Odbroníci z Fyzikálního ústavu AV ČR se od letošního roku podílejí na evropském projektu EuroGRAPHENE, jehož cílem je vyvinout tranzistor založený právě na grafenu.

Jedenapadesátiletý Geim je nizozemským občanem, 36letý Novoselov má britské i ruské občanství. Oba se narodili v Rusku, kde také zahájili vědeckou kariéru.

Oba vědci si cenu dotovanou deseti miliony švédských korun (zhruba 26,5 milionu korun českých) převezmou na slavnostní ceremonii předávání Nobelových cen 10. prosince, v den 114. výročí úmrtí zakladatele ocenění, švédského chemika Alfreda Nobela.

Ocenění za fyziku je druhou z pěti Nobelových cen udělovaných během jednoho týdne. V pondělí byla Nobelova cena za lékařství přiřknuta "otci" umělého mimotělního oplodnění, Britovi Robertu Edwardsovi. Ve středu Švédská královská akademie věd oznámí jméno oceněného za chemii. Ve čtvrtek Švédská akademie vyhlásí laureáta Nobelovy ceny za literaturu. V pátek se svět z norského Osla od tamního Nobelova výboru dozví jméno nového laureáta Nobelovy ceny za mír. V pondělí pak bude opět ve Stockholmu
udělena Nobelova cena za ekonomii.

Nobelova cena

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten v závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.



Autoři: ČTK, Eva Vlčková