Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noc vědců přiblíží bádání zejména dětem

Věda

  7:00
PRAHA - Na desítkách míst v celé zemi se 26. září uskuteční Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén i jednotlivé vědecké instituce. České vědecká centra i univerzity se tak připojují k celoevropskému festivalu vědy a techniky.

Oblíbeným kroužkem se letos pro děti stala věda. foto: Shutterstock

Tématem desáté tuzemské Noci vědců jsou Buňky pro vědu, akce je tak podobně jako v minulých ročnících zaměřena především na vědy přírodní a technické. Některé instituce ale lákají i zájemce na vědy humanitní - historii či historii umění.

"Slavíme malé jubileum tím, že jsme se opět rozrostli. V loňském roce měla Noc vědců 14 partnerů, letos jich má 23. Je vidět, že zájem o akci tohoto typu je. Zájem je i ze strany veřejnosti, loni Noc vědců navštívilo 31.000 lidí, letos čekáme 35.000 návštěvníků," řekla dnes novinářům Markéta Čekanová, mluvčí plzeňského centra Techmania, které je národním koordinátorem akce.

Noc vědců

Do Noci vědců se v tuzemsku zapojují univerzity, hvězdárny, planetária i výzkumné ústavy. Pro návštěvníky připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, hudební vystoupení i přístup tam, kde je běžně nepřístupno. ČEZ nechá návštěvníky nahlédnout do vodních elektráren Slapy, Orlík, Lipno I. či Dalešice nebo do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Goethův institut představí v Plzni vynálezy, které se dávno staly součástí každodenního života, ale někdo je musel vymyslet - čajový pytlík, džíny, kávový filtr, hmoždinky nebo gumové medvídky. Program všech účastníků Noci vědců je na www.noc-vedcu.cz.

Jejím cílem podle Čekanové je přiblížení vědy a techniky široké veřejnosti, ale především dětem a mladým lidem. "Měla by v nich probudit zájem, aby se o vědu, techniku, bádání a vědění nezajímali jen prostřednictvím televize, ale aby sami šli studovat a stali se vědci," uvedla.

Českou vědu trápí nedostatek financí zejména na základní výzkum, na nějž se hůře shánějí peníze od donátorů či firemní zdroje. Podpoře základního výzkumu se věnuje Grantová agentura ČR. Letos zpracovává přes 2000 návrhů projektů a rozděluje více než 3,5 miliardy korun; návrh rozpočtu na rok 2015 počítá s 3,7 miliardy. V poslední době agentura řešila vlastní problémy, akademická obec kritizovala údajně netransparentní rozhodnutí o udělení grantu, kritice čelil i její předseda Petr Matějů. Nakonec k 1. říjnu rezignoval. Do předsednictva kandiduje osm odborníků, nového člena má vládní Rada pro vědu, výzkum a inovace vybrat na konci příštího týdne. Poté se bude volit nový předseda GAČR.

Vedení českých vysokých škol ale upozorňuje, že vedle Grantové agentury by se mělo vyřešit financování vědy jako celku. Vědcům ze strany státu chybí jasný názor, co od nich stát očekává a za co je ochoten je platit. Ministr financí Andrej Babiš v minulosti hovořil zejména o podpoře výzkumných projektů, které mají konkrétní výsledky. Aplikovaný výzkum a následně inovace nemohou ale podle odborníků fungovat bez základního výzkumu.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat