Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nosatá žabka či oranžový pavouk. Vědci objevili nové druhy flóry a fauny

Věda

  15:00
SYDNEY - Více než dvě stovky nových druhů živočichů a rostlin objevili badatelé v pralesní oblasti odlehlých mlžných hor na ostrovech Papuy-Nové Guineje. Mezi nově popsanými druhy je například oranžový pavouk, bodající saranče či nosatá žabka.

Mezi nově popsanými druhy je i nosatá žabka. foto: Reprofoto

Dvouměsíční expedice mezinárodního týmu z loňského roku byla součástí projektu dokumentování biodiverzity v málo známém, ovšem druhově bohatém kraji v horách Nakanai a Muller. A zároveň je cílem projektu stanovit priority v ochraně přírody.

V pohoří Nakanai na ostrově Nová Británie (Birara) výzkumníci objevili 24 nových druhů žab, dva nové savce - netopýra a myš, devět druhů rostlinných, téměř stovku druhů hmyzu včetně motýlic (šidélek), sarančat a mravenců. A také zhruba stovku nových pavouků.

Saranče útočící na predátora
Některé druhy sarančat, jeden druh mravence i jeden ze savců se natolik liší od jakýchkoliv známých druhů, že představují zcela samostatnou třídu.

V pohoří Muller vědci tábořili v nadmořské výšce 2875 metrů a právě tam narazili na saranče, které v případě ohrožení svoje dlouhé ostnaté nohy vytrčí nad hlavu, aby mohlo zaútočit na predátora.

Po tisíce let příkrá horská pásma a husté lesy bránily vzájemnému styku mezi skupinami domorodých obyvatel - vznikly tu tak kulturně a jazykově jedny z nejodlišnějších zemí na světě. A stejné geografické bariéry omezovaly vědecké bádání.

Drsný terén Papuy-Nové Guineje by se mohl stát nejmocnějším spojencem záchranářů. Ovšem už teď vědci varují, že některé pralesy jsou stále více ohroženy zemědělskou činností, těžbou dřeva a produkcí palmového oleje.

"Když jsem stál na vrcholu nakanaiských hor, tak jsem viděl plantáže olejových palem, jak se táhnou až téměř k pobřeží," zdůraznil vedoucí badatelského týmu Stephen Richards ve zprávě o objevech. "Vyděsilo mě, kolik pralesů v nížinách kvůli olejovým palmám zmizelo. Příkrost pohoří omezila jejich ničení, ale jestli lidi začnou stavět silnice, budou tyhle končiny přístupnější," vyjádřil obavy vědec.

Autoři: ,
Témata: Guinea, Guinea, silnice, Věda

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...