Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nosatá žabka či oranžový pavouk. Vědci objevili nové druhy flóry a fauny

Věda

  15:00
SYDNEY - Více než dvě stovky nových druhů živočichů a rostlin objevili badatelé v pralesní oblasti odlehlých mlžných hor na ostrovech Papuy-Nové Guineje. Mezi nově popsanými druhy je například oranžový pavouk, bodající saranče či nosatá žabka.

Mezi nově popsanými druhy je i nosatá žabka. foto: Reprofoto

Dvouměsíční expedice mezinárodního týmu z loňského roku byla součástí projektu dokumentování biodiverzity v málo známém, ovšem druhově bohatém kraji v horách Nakanai a Muller. A zároveň je cílem projektu stanovit priority v ochraně přírody.

V pohoří Nakanai na ostrově Nová Británie (Birara) výzkumníci objevili 24 nových druhů žab, dva nové savce - netopýra a myš, devět druhů rostlinných, téměř stovku druhů hmyzu včetně motýlic (šidélek), sarančat a mravenců. A také zhruba stovku nových pavouků.

Saranče útočící na predátora
Některé druhy sarančat, jeden druh mravence i jeden ze savců se natolik liší od jakýchkoliv známých druhů, že představují zcela samostatnou třídu.

V pohoří Muller vědci tábořili v nadmořské výšce 2875 metrů a právě tam narazili na saranče, které v případě ohrožení svoje dlouhé ostnaté nohy vytrčí nad hlavu, aby mohlo zaútočit na predátora.

Po tisíce let příkrá horská pásma a husté lesy bránily vzájemnému styku mezi skupinami domorodých obyvatel - vznikly tu tak kulturně a jazykově jedny z nejodlišnějších zemí na světě. A stejné geografické bariéry omezovaly vědecké bádání.

Drsný terén Papuy-Nové Guineje by se mohl stát nejmocnějším spojencem záchranářů. Ovšem už teď vědci varují, že některé pralesy jsou stále více ohroženy zemědělskou činností, těžbou dřeva a produkcí palmového oleje.

"Když jsem stál na vrcholu nakanaiských hor, tak jsem viděl plantáže olejových palem, jak se táhnou až téměř k pobřeží," zdůraznil vedoucí badatelského týmu Stephen Richards ve zprávě o objevech. "Vyděsilo mě, kolik pralesů v nížinách kvůli olejovým palmám zmizelo. Příkrost pohoří omezila jejich ničení, ale jestli lidi začnou stavět silnice, budou tyhle končiny přístupnější," vyjádřil obavy vědec.

Autoři: ,
Témata: Guinea, Guinea, silnice, Věda