Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Notebooky s podporou sítí 3G

Věda

  6:00
Mobilní internet je pro spoustu lidí nepostradatelný a mnozí ho využívají ve spojení s notebookem (nejen) na cestách. Připojení k internetu z přenosného počítače bývá nejčastěji realizováno prostřednictvím PCMCIA karty či USB modemu, najdou se ale i notebooky, které mají datový modul v sobě zabudovaný. Které to jsou?

Ilustrační foto. foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak se k celosvětové síti mobilně připojit. Asi tou nejefektivnější cestou je bezdrátové řešení Wi-Fi, které je v laptopech standardně obsaženo. Zde se však vyskytuje jeden podstatný problém. Hotspoty – bezdrátové přístupové body – nejsou volně přístupné ve všech lokalitách, tudíž na ně nelze spoléhat. Coby nejschůdnější varianta tedy nakonec zůstává vlastní datový paušál od mobilního operátora. V tomto případě se ale nabízí otázka, jak modem, ať už ve formě datové karty či mobilu, s počítačem spojit. Pokud jde o mobilní telefon, může se konektivita uskutečnit přes USB kabel či bluetooth. Každopádně tento způsob vyžaduje obhospodařování dvou na sobě závislých zařízeních s omezenou délkou výdrže baterie. Proto se vyrábějí speciální datové karty, které jednoduše vložíte do PCMCIA/ExpressCard slotu či USB konektoru notebooku. Zařízení se po vložení automaticky aktivuje, zajištěna je rovněž i dodávka energie. Stále je tu ale nutnost nosit s sebou další přístroj, neustále ho zapojovat/vypojovat a také se najdou lidé, kterým modem „čouhající“ z notebooku vadí. Konečně se tak dostáváme k systému, u něhož všechny výše zmíněné neduhy odpadají. Tím je integrovaný GSM/UMTS modul v notebooku, do kterého vložíte SIM kartu a o nic víc už se nestaráte.

ACER TravelMate 6592G
ACER 6592G je prvním notebookem pracovní řady TravelMate s integrovaným GPRS/EDGE/3G modulem, který se na našem trhu prodává. Počítač je postaven na čipové sadě Intel PM965 s procesorem Core 2 Duo taktovaným na frekvenci 2,1 GHz. TravelMate 6592G používá 15,4“ displej s rozlišením 1280 x 800 bodů, grafické schopnosti zajišťuje grafická karta ATI Radeon HD 2400-XT se 256 MB sdílené paměti. Operační paměť má hodnotu 2 GB, na pevný disk se vejde až 250 GB dat. ACER TravelMate 6592G obsahuje všechny nezbytné porty pro připojení všemožných externích zařízení, podporován je rovněž slot pro paměťové karty. Pro ochranu uživatelských dat slouží čtečka otisků prstů, videohovory po síti budou moci být uskutečňovány díky vestavěné kameře. Co se týče bezdrátové konektivity, kromě 3G modulu nesmí chybět Wi-Fi (802.11a/b/g/n) a bluetooth. Hmotnost notebooku se pohybuje okolo 3 kilogramů, délka výdrže na jedno nabití by měla dosáhnout podle výrobce až 4 hodin. V internetových obchodech Acer TravelMate 6592G pořídíte za 33 tisíc korun.

Acer


Fujitsu-Siemens Esprimo U9200, M9400, D9500
Nejvíce notebooků schopných pracovat v sítích druhé a třetí generace bez připojení externího zařízení má ve svém portfoliu společnost Fujitsu-Siemens (FS). S datovým 3G modulem se u nás setkáme ve vybraných konfiguracích těchto řad: Esprimo, Amilo PRO a Lifebook. Model Esprimo U9200 je ideální společník na cestování, neboť je vybaven 12“ displejem a jeho hmotnost činí 1,8 kg, přičemž vydrží na příjmu až 6 hodin. V jeho těle se nachází 2GHz procesor Core 2 Duo, operační paměť má hodnotu 1 GB. O dostatek místa se stará 120GB pevný disk, další data půjde přenést na DVD média díky přítomné vypalovací mechanice. Bezdrátovou konektivitu má na starosti Wi-Fi (802.11a/g/n) a bluetooth. Model Esprimo U9200 se prodává za cenu necelých 30 tisíc korun. Pokud příliš neholdujete malým notebookům, můžete sáhnout po 14“ verzi tohoto modelu, která nese označení M9400, nebo rovnou po 15,4“ variantě D9500. Mimo fyzických proporcí a ceny jsou všechny tři notebooky funkčně totožné.

Esprimo

Fujitsu-Siemens Amilo PRO v3545
Tento notebook je zřejmě tím nejlevnějším počítačem s podporou GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA, který lze u nás oficiálně zakoupit. Za cenu necelých 25 tisíc korun získáte 15,4“ (1280 x 800 bodů) laptop s dvoujádrovým procesorem Intel (1,73 GHz), 1 GB operační paměti a 120GB pevným diskem. FS Amilo PRO v3545 je doplněn grafickou kartou NVIDIA GeForce Go 7300, která má 128 MB vlastní paměti. Díky ní si bude možné na počítači zahrát některé modernější hry. Model v3545 má snad vše, co může běžný uživatel při práci potřebovat. Široké možnosti rozšiřitelnosti zaručuje čtveřice USB portů, PCMCIA slot, síťová karta, čtečka paměťovek, optická mechanika, bluetooth a audio/video výstupy. Trochu horší to ovšem bude s přenositelností, neboť tento laptop váží téměř 3 kg. Udávaná výdrž 3 hodiny patří spíše k horšímu průměru.

Amilo

Fujitsu-Siemens Lifebook P1620, P1610, P7230, S7210, T4220, E8410, E8310
Vůbec nejbohatší řadou na notebooky s podporou 3G je Lifebook. Ceny těchto laptopů doplněné o datový modul začínají na ceně 36 tisíc korun a jejich společnou vlastností je kvalitní dílenské zpracování, maximální výkon, nízká hmotnost a dlouhá doba výdrže na baterie. Většina počítačů z řady Lifebook disponuje 15,4“ obrazovkou s vysokým rozlišením, nejmenší model této třídy se může naopak pochlubit úhlopříčkou pouhých 8,9“.

Lifebook


HP Compaq 6910p
Pokud potřebujete profesionální notebook, který vás na cestách nenechá na holičkách, potom určitě vezměte v potaz HP 6910p. Tento počítač je ideálním kompromisem mezi přenositelností a uživatelským pohodlím, neboť úhlopříčka displeje dosahuje 14“ a hmotnost se podařilo redukovat na rovné 2 kilogramy. I přes takto nízkou váhu v poměru k velikosti zařízení je možné na notebooku pracovat úctyhodných 6 hodin, aniž by byla potřeba nabíječka. HP 6910p je postaven na čipsetu Intel 965GM Express, jejíž součástí je procesor Core 2 Duo taktovaný na frekvenci 2,4 GHz a integrovaná grafická karta GMA X3100. Operační paměť disponuje dostatečnými dvěma gigabajty, pevný disk se pyšní v dnešní době průměrnou kapacitou 160 GB. Přítomnost čtečky karet, bluetooth, Wi-Fi a optické DVD mechaniky snad ani netřeba zmiňovat. HP 6910p seženete v obchodech za částku pohybující se kolem 40 tisíc korun.

HP 6910p

Autor: